Oyumben Kitap Yorumu Tamer Karslıoğlu

Yıllarca askeri istihbarat biriminde görev yapmış bir askerin, zaman içerisinde uğradığı metamorfozla çaresizlik avatarına dönüşüm hikâyesini okuyacaksınız diyor önsözünde Tamer Karslıoğlu. 
Oyumben KitapFETÖ/PDY nin, Türk Silahlı Kuvvetleri 'deki çok değerli vatansever subayları tasfiye etmek için kumpaslar kurduğu hepimizin malumu. İşte bunlardan biri de İstanbul Askeri Casusluk Davası. Sicili, takdir ve ödüllerle dolu, hiç bir disiplin cezası almamış, soruşturma dahi geçirmemiş; üstelik TSK 'nın en önemli birimlerinden GES (Genel Kurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı ) de başarıyla görevini yapmakta olan vatansever bir subay; hiç bir delil olmadan saçma sapan suçlamalarla TSK 'dan atılışı ve yargı sürecinde yaşanan akıl almaz uygulamalar... Yazar, yaşadıklarını kaleme alırken, bölüm başlıklarını kelebeğin metamorfoz safhaları ile isimlendirmiş : 
1 - Yumurta 
2- Larva 
3- Pupa 
4- Adulta 
Yaşananları basının ele aldığı kadarıyla biliyordum, bir şey bilmiyordum yani. Tamer beyin yaşadıklarını, ülkemin içine düştüğü durumu büyük bir hüzünle okudum. Okuduğum bölümlerde altını çizdiğim, tekrar tekrar okuduğum çok yer oldu. Kitaptan : "İddia ediyorum ki tüm ordulardaki askerlerin rütbeleri postal altında olsa, dünyada savaş olmaz. Barış bu kadar basit aslında! Çünkü rütbe görünmeyen bir yerde olsa, ya karmaşa çıkacaktır ya da gücünü rütbesinden almayan gerçek liderler ortaya çıkacaktır. " (s.22) " 
Düşünüyordum... Yaşanan tüm bu kötülüklerin sebebi ne? O kadar çok düşünmeye vaktim olmuştu ki kendime göre bir sonuca ulaşmayı başarmıştım. İnsanın iki temel ihtiyacı, aynı zamanda insanlığın lanetiydi. İnanç ve aidiyet. İnanç ve aidiyet kötüdür demiyorum. Ancak sosyal kötülüklerin hangisini kazırsanız kazıyın altından insanların bir yere ait olma ve inanma ihtiyacı çıkıyordu..( s.206 ) "FETÖ amacına ulaşmıştı. Belki deşifre olmuştu, fakat Silahlı Kuvvetlerde hedef seçtiği kişileri tasfiye etmeyi de başarmıştı. Uluslararası güçlerin maşası olarak kullanıldığını belki FETÖ örgütünün kendisi de bilmiyordur. Bu güçler FETÖ yü kullanıp atmışlar fakat sonuç itibariyle amaçlarına ulaşmışlardı. Fakat biz adliye binasında sevinç içindeydik. " ( s.214 ) "Belki mürekkebimi tüketemedim, fakat yazılabilen her acı, yazıldıktan hemen sonra onu bir başkasının okuyacağı düşüncesiyle daha katlanılabilir hale gelmez mi? İnanın bana geliyor. Çünkü belki yazdıklarımı okuyan birileri olacak. okuyup da anlayan, anlatan birileri olacak. Ve ben asla SUSmayacağım "(s.218 ) 
 OYUMBEN
Tamer Karslıoğlu
Dualite Yayınevi 
218 Sayfa
Puan
★★★★★
Yorumlayan Ayşe KAYIKÇI 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar