Ortadirek Dağın Öte Yüzü 1 Yaşar Kemal

Üçlemenin ilk kitabı. Diğerleri; Yer Demir Gök Bakır ve Ölmez Otu. Serinin bu ilk kitabında; Toroslar'ın kuzey eteklerinde bulunan bir köyden yaz sonunda, pamuk toplamak için Çukurova'ya gitmeye çalışan yoksul insanların hayat mücadelesi konu ediliyor.
Ortadirek Dağın Öte Yüzü 1 Yaşar Kemal
Çok çeşitli zorluklarla mücadele eden bu insanların yaşadığı yoksulluğu, acıyı , sömürüyü içinizde hissedeceksiniz.
Zorlu doğa koşullarını aşarak Çukurova'ya inmek zorunda olan bu insanları çileli bir yolculuk beklemektedir. (Çocuklar, yaşlılar, kadınlar tüm köy halkı yollara düşer çünkü) Motorlu aracın zaten olmadığı, binek hayvanlarının da çok az kişide bulunduğu bu yolculukta ihtiyaç duyulan her şey insanlar tarafından taşınmakta, bu da yolculuğu daha çileli bir hale getirmektedir. Yolculuk çilesi kitabın ana karakteri Uzunca Ali ve ailesi üzerinden muhteşem anlatılıyor. Zaten kitabın büyük bir kısmında aile ve çektiği zorluklar dikkate değer. Uzunca Ali ile ilgili bölümlerde hep Tarık Akan canlandı gözümde.
Film yapılmış olsaydı bu rolü en iyi o oynardı sanırım.Köylünün mücadelesi sadece göç yolu değil elbette; ağalardan rüşvet alarak köylüyü verimsiz tarlalara süren, köylüyü sömüren menfaatçi muhtar Sefer efendi de başka bir beladır. Köylüler muhtara karşı çıkmaya çalıştıklarında, bazen korkutarak, bazen vaatlerle köylüyü bir şekilde kandırmakta üstüne yoktur muhtarın. Örneğin sayfa 299' da şöyle ikna eder bir köylüyü : "Kitabımızda der ki, Allaha karşı gelmeyecek, ona şirk koşmayacaksın. Allah kim? Tövbe tövbe! Emirlerinden çıkılmaz bir büyüğümüz. Onun yeryüzündeki vekili kim? Hükümetimiz, Demirgıratımız. Hükümetin, Demirgıratın kasabadaki vekilleri kim? Kaymakamla Göde Tevfik efendimiz. Kaymakamla Tevfik efendinin köydeki vekili kim? Muhtarımız. Muhtar kim? Ben. Öyleyse bana karşı koymak ne demektir? Söyle ne demektir?...
Köylünün başka bir derdi tüccar Adil efendidir. Yoksul köylünün veresiye alış veriş yaparak borçlandığı ve ölesiye korktuğu Adil efendi... Yaşar Kemal'in bu romanı için " Tolstoy'un çapına ve Dickens'ın canlılığına sahiptir. " demiş Manchester Guardian.
Ortadirek Dağın Öte Yüzü 1
Yaşar Kemal 
Yapı Kredi Yayınları
352 Sayfa
Puan
★★★★★
Yorumlayan Ayşe KAYIKÇI

Yorum Gönderme

0 Yorumlar