Oğuz Özdem: Mübadele dönemine ilişkin kayıtlar hikâyelerimi oluşturuyor

Avanos Belediyesi tarafından düzenlenen “Okuyorum, Okutuyorum” projesi kapsamındaki kitap tanıtım ve söyleşi etkinliğine katılan Tarihçi Yazar Oğuz Özdem ile Okuyorum.org takipçileri için röportaj yaptık.
Gazeteci Tarihçi Yazar Oğuz Özdem Avanos / 2017
Oğuz bey Avanos’a hoş geldiniz. Gerçi sizde Nevşehirlisiniz, ev sahibi sayılırsınız. Okuyorum.org takipçileri için bize kendinizi tanıtır mısınız?

Teşekkür ederim sevgili Ercan. Ben 1959 Nevşehir’in Gülşehir ilçesi doğumluyum. Öğretmenlik mesleğimin yanı sıra yaklaşık 20 küsür yıldır da gazetecilik ile uğraşıyorum. Bölgenin tarihsel yanının incelenmesi adına uzun zamandır çalışıyorum. Bölgeden 1923 yılında, mübadele ile Yunanistan’a göç eden Rumların bölgeye katkılarını incelemeye çalışıyorum. Gazeteciliğin yanında araştırma yazarlığını da birlikte götürmeye çalışıyorum.

Kurgu yazarlığının haricinde araştırma yazıları yazmanın daha zor olduğunu düşünüyorum. Çünkü bilgiye ulaşmak şu anki şartlarda hiç kolay değil. Bu arşivlere, bilgilere nasıl ulaşıyorsunuz?

Gerçekten de tarihsel anlamda bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız mutlaka arşiv bilgilerine yâda sağlam kaynak bilgilere ihtiyacınız oluyor. Bu anlamda aslında ben çok fazla zorlanmadım. Nevşehir’de son yıllarda tarihsel yöndeki araştırmalara üniversite sayesinde çok güzel kaynaklara ulaşıyoruz. Benimde özellikle bu “Yaşanmış Nevşehir Hikayeleri” kitabımın temelini de bunlar oluşturuyor. Şeriye sicillerinden yola çıkarak hazırladım ben bunların birçoğunu. Daha sağlam kaynak olsun düşüncesiyle özellikle Yunanistan’a birçok kez gittim. Oraya mübadeleden sonra yerleşmiş olanların üçüncü kuşak torunlarıyla tanışma fırsatı buldum. Onlarla röportajlar yaptım. Zaten hikayelerin çoğunluğunda gerçekliğe dayanan şeyler vardır. Hikayelerde kurgunun yanı sıra yaşanmış olaylara yer vermeye çalışıyorum. Bu anlamda bilgiye ulaşmak çok zor olmadı benim için. Üniversite bu anlamda çok güzel bir kaynak oldu.

Yayınlanmış birçok eseriniz var. Bunların haricinde üzerinde çalıştığınız bir kitabınız var mı?

Evet var. İnanılmaz bir hikaye yakaladık. Bu hikayede Balkanlarda savaşmış, Mayanmar’da esir düşmüş ve daha sonra Şehit Tepede savaşmış üç kahramanın hikayesinden yola çıktığımız güzel bir çalışma aşağı yukarı tamamlanmak üzere. Hat çalışmalarını tamamlama noktasındayım, inşallah güzel bir çalışma ortaya çıkacak.

Herkes ilgi alanına göre okumaya çalışıyor ama Okuyorum.org takipçileri için mutlaka bunu da okusunlar diyebileceğiniz bir başucu kitabı önermenizi istesek bu ne olurdu?

Ben çoğunun okuduğuna eminim ama başucu kitabı dedin biraz önce, olması gereken başucu kitabı “Nutuk”tur bence. Her insanın elinin altında olması gereken, yanında taşıması gereken kitap olduğunu düşünüyorum. Yakın tarihimiz ve kurutuluş savaşı döneminin okunması gerektiğini düşünüyorum. Benim önerebileceğim başucu kitabı bu olabilir. Kalan zamanlarda da Nevşehir tarihi ile ilgili şeyleri ve Kapadokya birçok medeniyete ev sahipliği yapmış böyle bir toprakta yaşayan kültürleri çok fazla tanımıyoruz. Bu anlamda ellerine geçen kitapları okuyacaklardır diye düşünüyorum.


Oğuz bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Röportaj: Ercan KILIÇLI - Gazeteci
www.serbestmuhabir.com  Yorum Gönderme

0 Yorumlar