21 Kasım 2017 Salı

Oblomov Ivan Aleksandroviç Gonçarov

Rus edebiyatının en çarpıcı, en çok okunan eserlerinden biri olan Oblomov, 1857 yılında bir ay içinde yazılmış.
Oblomov Ivan Aleksandroviç GonçarovYazar, daha önce "Oblomov'un Rüyası " adıyla yazdığı öyküyü de kitaba dahil etmiş.  Bir ay gibi kısa sürede romanı tamamlaması nı şöyle açıklıyor; "Bu büyük romanın bir ay içinde yazılması belkide imkansız görünüyor. Ama unutmayın ki, bu eseri yıllarca kafamda taşıdım ve onu sadece kağıda geçirmek kalmıştı" Sabahattin Eyüboğlu ve Erol Güney tarafından Rusça, İngilizce ve Fransızca metinler karşılaştırılarak çevirisi yapılan eser; oldukça akıcı, sürükleyici, zaman zaman hüzünlü hatta eğlenceli..
Kitaba da adını veren Oblomov, yıkılmakta olan bir toplum düzeninin, Rus derebeyi sınıfının çocuğudur. Yaşayışı, gelenekleri, inançları, aile kuruluşu ve çalışma düzeni ile eski Rusya'yı temsil eder. Bütün, köklerinden kopmuş derebeyleri gibi topraklarını bir kahyaya bırakıp büyük şehire, devlet kapısına sığınan Oblomov; Rus şehirlerinde yeni başlayan hayatı benimseyemez. Kendi ekmeğini kazanan insanlar arasında ne yapacağını şaşırır; böyle bir hayat için hazırlanmamıştır çünkü. İradesi yavaş yavaş söner ve toplum dışı bir insana dönüşür.
Kitabın diğer karakteri, Oblomov'un çocukluk arkadaşı ve en iyi dostu Ştolts ise değişen Rusya'nın yeni temsilcisidir. Çocukluğundan itibaren, Alman babası tarafından, bu yeni hayata uyum sağlayacak şekilde Alman disiplini ile yetiştirilmiştir. Oblomov ölüme benzeyen uyuşukluğa gömüldükçe, Ştolts'un yıldızı her geçen gün daha da parlar. Ve Ştolts her seferinde arkadaşı ve dostu Oblomov'u içine düştüğü durumdan, çevresindeki dolandırıcılardan kurtarmaya çalışır. Gonçarov, Ştolts - Oblomov karşılığında eski ve yeni Rusya'yı, Doğu ile Batı ' yı karşı karşıya koymuştur.Kitap üzerine araştırma yapan Dobrolbuyov " Bu kitapta önemli olan Oblomov değil, Oblomovluktur.  Oblomovluk durumu aslında tembellikten de öte temel olduğunu bilerek yaşamak ve bundan kurtulmaya çalışmama eğilimidir." diyor.
Oblomov gibi tembel ve miskin bir insan üzerinden anlatılan, aslında köhnemiş bir toplumun romanıdır.
OBLOMOV
Ivan Aleksandroviç Gonçarov
İş Bankası Kültür Yayınları
619 Sayfa
Puan
★★★★★
Yorumlayan Ayşe KAYIKÇI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı