7 Kasım 2017 Salı

Mecburiyet Kitap Yorumu Stefan Zweig

Daha önce Stefan Zweig okumamış arkadaşlar bu eser ile yazar ile tanışabilir. Zweig'ın en kısa romanlarından biri olan Mecburiyet, oldukça severek okuduğum ve merakla sonunu beklediğim bir kitap oldu benim için. 
MECBURİYET Stefan Zweig
Sadece 50 sayfalık bir kitap için roman demek nasıl olur bilmiyorum, belki romancık, hikaye ya da öykü hatta öykücük diyebiliriz. Kitapta askere çağrılan bir adamın orduya katılmak ve katılmamak arasındaki gitgelleri anlatılıyor. Zamanında tamamen özgür olmak için sevdiği kadınla birlikte anavatanından kaçıp İsviçre'ye yerleşen Ferdinand, göreve çağıran mektup geldiğinde kaçmak ve gitmek arasında bir türlü seçim yapamaz. Gitmeye mecbur olduğunu düşünür ancak eşi Paula gitmemesi için iknaya zorlar. Sadece 2 günün anlatıldığı bu kısacık romancıkta insanı düşünmeye, kendini, hayatı ve çevresini sorgulamaya iten çok şey bulacaksınız. Bir anlamda hayat derslerinin yer aldığı bu öykücük gerçekten bize birşeylerin değerini kavratmak niyetinde. Gayet anlaşılır ve sade bir dilin kullanıldığı eser, kısa zamanda kendini okutup bitirtmeyi başarıyor. Daha önce Stefan Zweig okumamış arkadaşlar bu eser ile yazar ile tanışabilir. Kitaplar la kalın.
MECBURİYET
Stefan Zweig
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 
 50 Sayfa 
 Puan 
★★★★★
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız