Kitap Okuyanları Kızdıran 10 Cümle

Türkiye'de kitap okuyanlara karşı genel olarak maddi bir bakış  açısı hakim. Kitap okumanın aslında anormal bir durum olmadığını açıklamak zorunda kalan birçok okur her geçen gün çok farklı sorularla karşı karşıya kalıyor. Kitabın içeriğinde verilen bilgiler yerine kaç para olduğuyla ilgilenen insanlarımızın birbirinden ilginç sorularını kitap blogunuz Okuyorum.org olarak sizler için derledik.
kitap okuyan kadın
1. ALİM Mİ OLACAKSIN ?
Çok kitap okuyanların şüphesiz en çok karşılaştığı cümle "Alim mi olacaksın"dır. Madem kitap okumaya bu kadar meraklısın, üniversite okusaydın gibi bir cümle de duyabilirsiniz. Kemal Sunal'ın filmlerinden günümüze kadar gelen zihniyet maalesef hala yaşıyor. Alim min bir üst mertebesi olarak "Vali mi olacaksın" cümlesiyle de karşılaşabilirsiniz.
kitap para
2. KAĞIDA BU KADAR PARA VERİLİR Mİ ?
Türkiye'de kitap okuyanlara karşı maddi bir bakış açısı olduğundan bahsetmiştik. İnsanlarımız kitabın içeriğinden çok malesef fiyatıyla ilgileniyor. "Adama bak, işi gücü yok kitaba şu kadar para veriyor" diye sizin adınıza aylık hesap yapanlar olabilir. Kağıda para vermekten bıkmadınız mı ?
çok kitap okuyan insan
3. BU KADAR KİTAP OKUNUR MU ?
Ömürlerinde birkaç kitap okuyan bazı insanlar sizin günde bir belki haftada bir bitirdiğiniz kitapları görünce bu tepkiyi verebilir. Şimdiye kadar kaç kitap okuduğunuzu merak edip öğrenen insanlardan "Bu kadar kitap okunur mu, hiç işin gücün yok mu" gibi cümleler duyabilirsiniz.
kitap okuyan deli
4. BU KADAR OKUMA KAFAYI BOZARSIN
Çok kitap okuduğunuz için size okul yıllarınızda inek de diyebilirler. İlerleyen yıllarda bilim kurgu tarzı kitaplarda okuyorsanız "Bu kadar kitap okuma, kafayı bozarsın" gibi bir cümle duyabilirsiniz.
5. ARTİSLİK İÇİN OKUYORSUN, GİT EVİNDE OKU
Otobüste ya da metrobüste kitap okuduğunuzda bazı insanların dik bakışlarıyla karşılaşabilirsiniz. "Artislik için burada okuyorsun, git evinde oku" diyen birisi karşınıza çıkabilir.
kitap okuyan asosyal
6. KALDIR KAFANI İNSAN İÇİNE KARIŞ
Kitap okuduğunuz için asosyal olmakla suçlanabilirsiniz. Arkadaşlarınızla ortak faaliyetlerde bulunmanız için sizi düşünen kişilerden "Kitaplardan kaldır kafanı, biraz insan içine karış" gibi bir tavsiye gelebilir.
7. CANIN ÇOK MU SIKILIYOR ?
Bazı kişiler de canınızın sıkıldığı için kitap okuduğunuzu düşünebilir. Bu cümleyi duyduğunuzda hiçbir şey söylemeden sakince gülümseyebilirsiniz.
8. KİTAP OKURKEN UYKUN GELMİYOR MU ?
Canınızın çok sıkıldığını düşünen aynı kişiler yaptığınız faaliyetin de sıkıcı olduğunu düşünerek kitap okurken uykunuzun geldiğini düşünecektir.
9. HANGİ KİTABI OKUYORSUN ?
O kadar olumsuz cümlenin sonuna bir tane de olsa olumlu bir bakış açısını eklemeden olmaz. Çevrenizde ki kişiler haftada bir kitap okuduğunuzu farkettiklerinde bu hafta elinizde ne var, konusu nedir diye merak edecektir. Size gıptayla bakan kişileri okumak için dolaylı yoldan teşvik etmi oluyorsunuz. Bu soru bir erkek tarafından geliyorsa kızdıran cümle halini alıyor. Dikkatli olmanızda fayda var. "Hangi kitabı okuyorsun" cümlesi sizi tavlamak için konuya giriş cümlesi olabilir.
kitap gözlük göz
10. ÇOK OKUMA GÖZLERİN BOZULACAK
Sizin sağlığınızı düşünen bazı yakınlarınız televizyonu yakından izlemişsiniz gibi "Gözlerin bozulmuyor mu, ne kadar çok okuyorsun" gibi bir cümle kurabilir.

Cümlelerin dışında çok kitap okuduğunuz için toplumda ilk başlarda farklı birisiymiş gibi saygınlık kazanırsınız. Bu saygı belirli bir noktadan sonra soyutlanmaya gidebilir. Hangi cümleyi duyarsanız duyun moralinizi bozmayın, kitap okuma aşkınız hiç bitmesin...


Makale: İsrafil BARAN / Kitap Blogu Okuyorum.org

Yorum Gönderme

0 Yorumlar