Kitap Okuyan İnsanların 10 Özelliği

En iyi arkadaş kitaptır. Onu okuyan biran ayrı kalmak istemez. Kitap okuma alışkanlığı kazanmış kişilerin günlük sohbetleri bile diğer insanlardan farklıdır. Kitap blogunuz Okuyorum.org olarak kitap okuyan insanların on özelliğini sizler için sıraladık. 

kitap insan
1. BİLGİLİ VE EĞİTİMLİDİR
Okul, üniversitede aldığı eğitimler neticesinde okumanın önemini keşfetmiş kişi kitaplardan ayrı kalmak istemez. Kitap okuma alışkanlığı kazanan kişiler bilgili ve eğitimlidirler.
kitap kız
2. GÜÇLÜ HAFIZAYA SAHİPTİR
Kitap okuyan kişinin beyni sınırsız bilgi depolar. Okudukça hafızası gelişir ve bilgilerini korur. Bu kazanım onları başarıya ulaştırır.

kitap kız
3. SAĞLIKLI YAŞAR
Kitap okuyucuları sağlıklı kalmak için spor yapmaları gerekiğini bilir. Beyninin çalıştırılması içinde kitap okuması gerektiğini bilir.
kitap kız
4. ODAKLANMA KABİLİYETİ YÜKSEKTİR
Kitap okuyan insanlar başarılı insanlar gibi uzun süre işlerine, kitaplarına odaklanırlar. Kitaba hevesli okuyucular, okuduğu kitaba ayrı kalamaz biran önce bitirmek ister.Aynı sorumluluğu işine de verir, işlerini de bitirmeden rahat edemez.
kitap hedef
5. HEDEFLERİ VARDIR
Okuma alışkanlığı kazanmış kişiler, aldıkları hazla bir sonra ki okuyacağı kitabı belirler. Hayatta da bu şekilde bir işi bitirirken kendilerine yeni hedefler belirler. Bu hedefine ulaşana kadar azimle çalışırlar.
kitap zaman
6. ZAMANIN KIYMETİNİ BİLİR
Okurlar kişi 10-20 dakika bile boş vakitlerinde hemen kitaplarına yönelirler. Zaman onlar için kıymetlidir. Boşa harcanan her beş dakika da kitap okunsa bir ömürde yüzlerce kitap bitirilmiş olur.
kitap bakış açısı
7. FARKLI BAKIŞ AÇISINA SAHİPTİR
Kitap okuyan insan olaylara farklı açıdan bakabilir, empati kurabilir. Hikayelerde karşılaştığı karakterler ve olaylardan aldığı bilgiler ışığında durumları farklı yorumlayabilme kabiliyeti kazanırlar.
kitap fikir
8. FİKİR SAHİBİDİR
Okumayı seven insanlar okuduklarını elde ettikleri kazanımları hayatına yansıtabilirler. Olaylara bakış açısı gelişmiştir.
kitap yazma konuşma
9. YAZMA VE KONUŞMA KABİLİYETİNİ GELİŞMİŞTİR
Kitap okuma alışkanlığı kazanmış kişiler düşüncelerini kolaylıkla kağıda dökebilir, etkili konuşmalar yapabilir. Konuşmaları etrafındakiler tarafından hayranlıkla izlenir.
kitap rahatlama
10. OKUYARAK RAHATLAR
Yoğun iş temposundan kurtulup rahatlamak için kitabı dinlenme, rahatlama aracı olarak kullanırlar. Televizyon seyretmek yerine kitap okumayı seçerek zihinlerini çalıştırmaya devam ederler.


Makale: İsrafil Baran / Kitap Blogu Okuyorum.org

Yorum Gönder

0 Yorumlar