Dünya çapında şöhret kazanmış kişilerin intiharlarına hep şaşırmışsınızdır. Albert Camus'a göre hakiki ve ciddi tek felsefi sorun intihardır, intihar bulaşıcıdır. Kitap blogunuz Okuyorum.org olarak intihar eden ünlü Türk yazarları üzüntü içerisinde sizler için derledik...
yazar ayşe altan
1. AYŞE ALTAN (2017)
Geçtiğimiz günlerde Eksik Şiir isimli kitabının imza günü etkinliğine katılan yazar 46 yaşındaki Ayşe Altan evinde kendini asarak intihar etti. Muhasebeci olan 1 çocuk annesi Ayşe Altan’ın, son 20 yıl içinde Anne Şiirleri Antolojisi, Anne Hikayeleri Antolojisi, Mesnevi Çocuklara Masallar, Kaçak Balonlar Ülkesi (Çocuk şiir) ve Elin Üzerinde Olsun Yüreğimin (Şiir) adlı üçü şiir beş eseri bulunuyor.
yazar metin kaçan
2. METİN KAÇAN (2013)
İstanbul’un arka sokaklarının kültürüne dair betimlemeleriyle Türk Edebiyatında yer edinen Mizah yazarı Ağır Roman kitabıyla ünlendi. 6 Ocak 2013 tarihinde bindiği taksiyi Boğaziçi Köprüsü’nde durdurarak intihar eden Kaçan’ın cesedi 16 gün sonra Beylikdüzü sahilinde bulunmuştu.
kemal suman yazar
3. KEMAL SUMAN - 2012
Arap Kemal olarak bilinen Turizmci Yazar Kemal Suman,Suman, Antik Dekor, Tombak, Collection gibi antika, sanat ve Pleasure, Tirebouchon gibi şarap konulu dergilerde koleksiyon yazıları yazdı. Suman'ın 'Galatasaraylı Monsenyör- Pıerre Duboısnın Anı Ve Görüşleri', 'Bitmeyen Mektup', 'Bitmeyen Mektep', 'Kah Orada Kah Burada' adlı kitapları bulunuyor. Bitmeyen Mektep adlı kitap, geliri Galatasaray Yardımlaşma Vakfı'na aktarılmak üzere satışa çıkartıldı.Yazar, 2012 yılında Dayanacak gücüm kalmadı başlıklı bir mektup bırakarak evinin önündeki boş arazide intihar etti. 
sOYSAL EKİNCİ
4. SOYSAL EKİNCİ- 1994
1954 yılında Kars’ta doğdu, 4 Eylül 1994 tarihinde İstanbul’da yaşamına son verdi.1954 yılında kars'ta doğdu, 4 eylül 1994 tarihinde istanbul'da yaşamına son verdi. 1983-1989 yılları arasında istanbul'daki cezaevlerinde tutuklu kaldı. 1989 yılında çağrı adlı kitabı toplatıldı ve hakkında iki ayrı dava açıldı. Şiirleri cezaevi günlerinde çeşitli dergilerde yayımlandı. 
yazar kaan ince
5. KAAN İNCE - 1992
Yirmi iki yaşında Kadıköy Ümit Oteli’ndeki odasından atlayarak yaşamına son verdi. Ölümünün ardından arkadaşları tarafından anısını yaşatmak adına İzlek Yayınevi kurulan İnce, bir şiirinde ölümü şöyle anlattı: "ve ben güzün ağlayacağım, sulara çekileceğim dönerken balıkçılar, yakamoz göreceğim dümensiz simsiyah gözleri, öleceğim, ve ben…”
6. NİLGÜN MARMARA -1987
Nilgün Marmara, İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi aldığı Boğaziçi Üniversitesi’nde bitirme tezini Sylvia Plath hakkında yazdı. Ölümünün ardından arkadaşları tarafından yayımlanan Daktiloya Çekilmiş Şiirler kitabıyla tanındı. Şair, 29 yaşında intihar etti.
beşir fuat
7. BEŞİR FUAT - 1887
Geç Osmanlı düşünce dünyasının önemli simalarından birisi olan Beşir Fuat, Namık Kemal gibi döneminin önemli aydınlarıyla sert polemiklere girdi. Sinir hastalıklarından mustarip annesinin kaderini paylaşmak istemeyen Fuat, bileklerini keserek intihar etmekle kalmamış, ölümü sırasında hissetiklerini yazıya dökerek tasvir etmiş.  Yazar bileklerini keserek intiharı sırasında şu notları yazmış ”Ameliyatımı icra ettim. Hiçbir ağrı duymadım. Kan aktıkça biraz sızlıyor. Kanım akarken baldızım aşağıya indi. Yazı yazıyorum, kapıyı kapadım diyerek geri savdım. Bereket versin içeri girmedi. Bundan daha tatlı bir ölüm tasavvur edemiyorum. Kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım. Baygınlık gelmeye başladı.”
8. ZİYA GÖKALP
Türk Milliyetçiliğinin babası olarak tanınan ve Türk Ocağı’nın kurucularından Ziya Gökalp, Altın Işık, Kızıl Elma, Türkçülüğün Esasları eserleriyle adından söz ettirdi. Genç yaşında tabancayla intihara teşebbüs etmiş, ancak ölmemiş, ölene kadar kafasında kurşunla yaşamıştır. Bu kurşun sonucu ölmeden önce şuurunu kaybederek, hastanede başını duvardan duvara vurduğu söyleniyor. 

9. TEZER ÖZLÜ - 1986 
1943 yılında İstanbul'da doğdu. Yayımladığı üç "farklı" kitabıyla edebiyatımızın çok erken yaşta yitirdiği en özgün kalemlerden biri oldu. Kafka ve Pavese’in izlerini taşıyan eserlerinde genellikle varoluş ve yabancılaşma temalarını işledi. Özlü, Türkiye ve yurt dışındaki yaşamında çeşitli defalar intiharı denedi ve psikiyatrik tedavi gördü. Yazar intihar nedeniyle ölmemiştir. Göğüs kanseri nedeniyle yaşama veda eden Özlü, intiharın kıyısında dolaşan ruh hali ile bilinir.