Dünya'nın En hızlı Okuyan 10 İnsanı

Dünyada birçok insan başarıya daha çabuk ulaşmak için  okuma hızını geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmıştır. Kitap blogunuz Okuyorum.org olarak Dünyada ve Türkiye'de ki hızlı okuyan insanları sizler için sıraladık.
hızlı kitap okuyan insanlar
1. SEAN ADAM: Sean Adam, şu anda dünya hızlı okuma rekorunu elinde bulunduruyor. Okuma hızını arttırmak için 1982 yılında çalışmalara başlayan Adam, dakikada 3850 kelimeyle dünya rekorunu elinde tutuyor.
2. OSMAN TEKEREK: Hızlı okuma teknikleri eğitimi alan ve üniversite sınavlarına hazırlanan Osman Tekerek dakikada 4125 kelime okuyarak Türkiye'den dünya rekoru kıranlar arasında yer alıyor. Tekerek bu rekorunu noter huzurunda 10 kitap arasından noterin belirlediği kitabın bir bölümünü okuyarak ulaştı.
3. MERT ÖZSAYDI: Türkiye'den ikinci rekor sınavlarına çalışırken zaman kazanma amacıyla hızlı okuma teknikleri eğitimi alan Mert Özsaydı'dan gelmişti. Özsaydı, dakikada 2 bin 244 kelime okuyarak rekor kırmıştı.
4. ANTHONY ROBBINS: Sınırsız Güç  kitabıyla tüm dünyada ünlenen kişisel gelişim uzmanı Anthony Robbins bir kitabında başarısını sırrını şöyle anlatıyor “ Önce bir hızlı okuma eğitimi alıp hemen ardından birkaç yıl içinde kişisel gelişimle ilgili 700 kitap okudum. Birçok seminere katıldım.Sonuçta bilgi güçtür ilginç bir kanıtı. Bilgiye kısa yoldan ulaştı ve hayatını şekillendirdi"
5. JONN SUART MİLİ: Tüm zamanların dahisi olarak gösterilen pragmatist ingiliz filozof John Stuart Mill’in kitap okurken tüm sayfayı 'bir bakışta okuduğu' söyleniyor. 
6. FRANKLİN D.ROOSEVELT: Amerika Birleşik Devletleri'nin 32. Başkanı Franklin D. Roosevelt, bir paragrafı bir bakışta, bir kitabı bir oturuşta bitirdiği söyleniyor.  Bir satırı bir bakışta okuyabilen Başkan Roosevelt daha sonra, daha fazla geliştirmiş ve küçük paragrafları bir bakışta okumayı başarmış.
7. PROF. C. LOWELL LEES: C. Lowell Lees'in, genç bir öğrencisi profesöre 80 sayfalık bir tez getirmiş. Profesörün boş zamanlarında okuyup değerlendireceğini düşünen öğrenci profesörün 10 dakika içinde ödevi değerlendirip iade edeceğini tahmin etmemiş.Her sayfada 200-250 kelimenin olduğu varsayılırsa. Profesör Lees'in dakikada 2500 kelime okuyabildiği biliniyor.
8. ABD BAŞKANI J.F. KENNEDY: Hızlı okuyanların en ünlüsü J. F. Kennedy dakikada 1000 kelime okuyabilene kadar çok sıkı çalışma yapmış.
9. YANDA NORTH: Hızlı Okuma Kitaplarında ki tekninkeri uygulayan North çok kısa bir sürede dakikada 3000 kelimeyi rahatlıkla okumaya başardı.Yanda North bu rekora ulaşmak isteyenlere "Dünyada mümkün olan her şey benim için de mümkündür; diye düşünmek istiyorsanız hızlı okuma becerisini siz de azanabilirsiniz" diyor.
10. TARIK YİĞİT: Gaziantep'te Tarık Yiğit 2011 yılında, noter huzurunda, tüm kelimelerin fotokopi makinası gibi bir anda göz tarafından görülüp, beyin tarafından algılanması olan 'hızlı okuma tekniği' ile 1 dakikada 11 bin 725 kelime okuduğu açıklandı. Bilim adamı olmak istiyor.


Makale: İsrafil BARAN / Kitap Blogu Okuyorum.org

Yorum Gönderme

0 Yorumlar