28 Kasım 2017 Salı

Ham Toprak İvan Sergeyeviç Turgenyev

İvan Sergeyeviç Turgenyev Çekingen bir beyefendi,gözü kara bir yazar.1877 yılında yayımlanan Ham Toprak Turgenyev’in son romanıdır.
Ham Toprak İvan Sergeyeviç TurgenyevHam toprak Nedir? Tarım alanına dönüştürülebilen veya ekonomik gelir elde edilebilen yerler. Turgenyev’in bu kavramı kullanması: İleriye dönük başarı sağlayabilecek fikirlerden bahsettiğini düşünüyorum.İsmine takılıp kalınmadan okunmalı.
Eğer her şeyin kesinlikle hazır olduğu anı beklersek hiçbir zaman hiçbir şeye başlayamayız.Bu kavramı gözümüze soka soka öğretiyor Turgenyev bize.Marianna senin gibi kadınlardan nefret ediyorum. Bu gücü, bu zekayı, bu gururu bu şekilde kullanmandan nefret ediyorum. Nejdanov ve Solomin bu insanların suçu ne? Kendi mutsuzluğuna aradığın bir ortak!!! ne yazık ki bu iş ağır geldi Nejdanov’a. Nejdanov sen bize nasıl karşılık beklemeden, saf bir şekilde sevmeyi öğrettin. Nasıl ki yatakta olmamasına rağmen yatakta varmış gibi yattığı yerin ayak uçlarını öpersin…
Var mı böyle seven ya? Var mı bu aşk ile yarışabilecek? Kim Oblomov mu? Dimitri Kramazov mu? Yoksa Mışkin mi? Hiçbiri Nejdanov’un aşkına yetişemeyecek. Burda sadece İvan Şatov’un hakkını yemek istemem. Nejdanov’un aşkına anca İvan Şatov Yetişir. Turgenyev Rusya’daki devrimci hareketleri konu edinen en sert eserlerinden biridir. Siyasi yönü beni hiç ilgilendirmiyor. Verdiği siyasi mesajları anlarım not ederim. Ama ilgilenmiyorum. Bu mesajlardan çok daha önemli şeyler var bu kitapta ve dünyada.
Ve sen Nejdanov… O mektubu nasıl hangi kafa ile yazdın tahmin dahi yürütemiyorum. Eğer biri aşk acısı çekiyorsa, aşktan bahsediyorsa önce bu mektup okutulmalı eminim ondan sonra bir derdi kalmayacaktır. Nejdanov’un aşkıyla onun o birkaç sayfalık mektubu ile tanışmadıysanız hayatınızda her zaman hissedemeyeceğiniz duygular olacaktır. Beni sevme düşünceyi sev…
Yaşadığı dönemde umduğu layık olduğu ilgiyi göremeyip dünyadan küskün ayrılmak ancak yıllar sonra saygı ve hayranlıkla anılmak nice güçlü sanatçı gibi İvan Sergeyeviç Turgenyev’in de kaderi olacaktır. Beni çok üzen kitaplardan biri ve bana göre Babalar ve Oğullar’dan da daha büyük bir eser.
Kitaplar ile Kalın
HAM TOPRAK
İvan Sergeyeviç Turgenyev
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
330 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız