En Çok Kitap Okuyan 10 Ülke

New York merkezli NOP World kuruluşu ülkelerin kitap okuma ve medya alışkınlıkları konusunda yaptığı araştırmanın sonucunu açıkladı. Yapılan araştırma sonucunda ülke bireylerinin haftada 16.6 saatini televizyona, 8 saatini radyo dinlemeye, 6.5 saat kitap okumaya ve 8.9 saat bilgisayar ve internete ayırdığı ortaya çıktı. Kitap blogunuz Okuyorum.org olarak ülkelere göre yapılan kitap okuma ve televizyon seyretme oranlarını sizin için mercek altına aldık. En çok kitap okunan ülkeler sıralamasında sizce Türkiye kaçıncı sırada yer alıyor ? 
hindistan kitap okuma
1. HİNDİSTAN
En çok kitap okuyan ülkeler sıralamasında birinci sırada bulunan Hindistan birçok kişiyi şaşırtıyor. Hindistanlılar haftada ortalama 10.7 saatini kitap okumaya ayırıyor. Ülke televizyon izleme sıralamasında ise 13.3 saat ile 28.sırada yer alıyor. Kısacası ülke kitap okuma oranıyla birinci, televizyon seyretme oranıyla da son sırada yer alıyor.
tayland kitap okuma
2. TAYLAND
En çok kitap okunan ikinci ülke Tayland. Bu ülkede bir kişi haftada ortalama 9.4 saat kitap okuyor. Televizyon seyretme oranında ise haftada 22.4 saat ile ilk sırada yer alıyor. Kısacası Tayland, kitap okuma oranıyla ikinci, televizyon seyretme oranıyla birinci sırada yer alıyor.
çin kitap okuma
3. ÇİN 
Dünyanın en kalabalık ülkesinde kitap okuma oranları da oldukça yüksek. Çinli bir kişi haftada 8 saat kitap okuyor, 15.7 saat televizyon seyrediyor. Çin, kitap okuma oranında üçüncü, televizyon seyretme oranında ise on sekizinci sırada yer alıyor.
filipinler kitap okuma
4. FİLİPİNLER
Filipinlerde bir kişi haftada 7.6 saat kitap okuyor, 21 saat televizyon seyrediyor. Ülke kitap okuma oranında dördüncü, televizyon seyretme oranında ise Tayland'dan sonra ikinci sırada yer alıyor.
mısır kitap okuma
5. MISIR
Piramitleriyle ünlü köklü kültüre sahip ülkede bir kişi haftada 7.5 saat kitap okuyor, 20.9 saat televizyon seyrediyor. Ülke kitap okuma oranında beşinci, televizyon seyretme oranında ise Filipinler'den sonra üçüncü sırada yer alıyor.
çekya kitap okuma
6. ÇEKYA (ÇEK CUMHURİYETİ)
Yeni ismiyle Çekya'da haftada 7.4 saat kitap okuma oranıyla beşinci, 16.2 saat televizyon izleme oranıyla on beşinci sırada yer alıyor.
rusya kitap okuma
7. RUSYA
Antalya'da güneşlenirken ellerinden kitaplarını düşürmeyen turistlerimiz haftada 7.1 saat kitap okuma oranıyla yedinci, 15 saat televizyon izleme oranıyla yirmi ikinci sırada yer alıyor.

isveç kitap okuma
8. İSVEÇ
Avrupa'nın gözde ülkesi İsveç'de haftada 6.9 saat kitap okuma oranıyla sekizinci, 12.3 saat televizyon izleme oranıyla da yirmi dokuzuncu sırada yer alıyor.

macaristan kitap okuma
9. MACARİSTAN
Macaristan'da haftada 6.8 saat kitap okuma oranıyla dokuzuncu, 15.1 televizyon izleme oranıyla da yirmi birinci sırada yer alıyor.

hong kong kitap okuma
10. HONG KONG
Hong Kong haftada 6.7 saat kitap okuma oranıyla onuncu, 16.7 saat televizyon izleme oranıyla da on üçüncü sırada yer alıyor.

türkiye kitap okuma oranı

17. TÜRKİYE
Güzel ülkemiz haftada 5.9 saat kitap okuma oranıyla Polonya, Venezuela, Güney Afrika, Avusturalya, Endonezya ve Arjantin'den sonra on yedinci sırada yer alıyor. Uluslararası Yayıncılar Birliği 2016 verilerine göre, Türkiye'de kişi başına 8.4 kitap düşüyor. TÜİK verilerine göre kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada. Kitap okumaya ayırdığımız süre günde ortalama sadece 1 dakika. Kitap okuma oranlarında Güney Afrika'nın bile önümüzde olmasına üzülmeyin. Türkiye haftada 20.2 saat televizyon izleme oranıyla dördüncü sırada yer alıyor. Ülkemiz kitap okuma oranında 17. televizyon izleme oranında ise 4.sırada yer alıyor.

* Makale Pr News Wire'ın İngilizce Haberi Kaynak alınarak İsrafil BARAN tarafından hazırlanmıştır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar