Dönüşüm Franz Kafka

Kafka günümüz toplumunda insanların maddi güvence peşinde koşarken farkında olmadan kendilerini nasıl bir böceğe dönüştürdüklerini betimlemiş eserinde. 
Dönüşüm Franz Kafka
Gregor kendini sadece iş hayatıyla sınırladığı için kendine ve topluma yabancılaşıyor, bir sabah uyandığında kendini böceğe dönüşmüş olarak buluyor. Ancak Gregor bu durumda bile işe nasıl gideceğini düşünüyor, yani eserdeki ironi burada başlıyor. 
Günümüz toplumunda her şeyin, aile ilişkilerinin bile paraya dayandığı gözler önüne seriliyor. İşe yaramayan kişi kardeş de olsa evlat da olsa yük olarak görülüyor. Gregor da böceğe dönüşüp çalışamaz duruma gelince ailesi tarafından sömürülecek bir yanı kalmadığından çöpe atılması gerekiyor. Gregor böceğe değil de kedi veya köpeğe dönüşseydi ailesi belki de ondan bu kadar nefret etmeyecekti. Çünkü kedi köpek insanlara sevimli gelen hayvanlardır. Böcek ise insanların korkup kaçtığı sevmediği bir hayvandır. Bu durum da günümüzde insanların başkalarını sadece dış görünüşlerine, ünvanlarına, statülerine göre değerlendirip gerçekte kim olduklarına bakmamaları durumuyla özdeşleşir. Kısacası Kafka öyküsü boyunca modern toplumun insanı nasıl böceğe dönüştürdüğünü ve insan doğasının ne kadar bencil olduğunu betimliyor. Gregor gibi başkaları için kendi hayatından fedakarlık yapan insanlar daha çok ezilir, daha değersiz görülür.
Herkesin okuyup anlayabileceği bir öykü olmadığını düşünüyorum. Kapitalizm, varoluşçuluk felsefesi, absürd ve modern edebiyat hakkında bilgisi olan okurlara tavsiye edilebilecel bir eser.

Dönüşüm
Franz Kafka
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
74 sayfa
Puan 
★★★★★ 
Yorumlayan Kadir Şarkı

Yorum Gönderme

0 Yorumlar