10 Kasım 2017 Cuma

Çalıkuşu Reşat Nuri Güntekin

İnsan, yaşadığı yerlerde beraber bulunduğu insanlara görünmez ince tellerle bağlanırmış; ayrılık vaktinde bu bağlar gerilmeye, kopan keman telleri gibi acı sesler çıkarmaya başlar, her birinin gönlümüzden kopup ayrılması, bir ayrı sızı uyandırırmış. Bunu yazan şair ne kadar haklıymış.
Çalıkuşu Reşat Nuri Güntekin
Bu kitabın sayfalarını çevirdikçe gönlümün sızısını duydum. Okuduğum her kelimede biraz daha ağrıdı kalbim. Aynı Feride'nin dediği gibi, görünmez ince teller vardır her yürekte. Yüreğimin telleri kitabımın sayfalarıyla bağlı artık.
"Çok güzel bulduğumuz için, hiçbir zaman elimize geçmeyecek sandığımız şeylere karşı duyulan o ümitsiz ümit..." dedi bir an Feride. Durdum. Düşündüm kendi hayatımı. O ümitsiz ümitlere sahip miydim dünyamda. Sorguladım sonra. Hayallerimi, fikirlerimi, ümitlerimi sorguladım. Yağmuru mu severdim yoksa güneşli havaları mı? Yalnızlığı mı severdim kalabalıkları mı? Cevaplar aradım kendimce. Buldun mu derseniz diye söylüyorum. Cevaplar iyi gizlenmiştir öyle kolay kolay bulunmaz. Saatler yetmez der kimileri, ömürler yetmez derim içimden.
Bunları düşünmek, roman okumanın en haz verici yanı olmuştur her daim. Okudukça daha da derinlere dalar, düşüncelerin derinlikleri toprağın derinliklerin-den daha karanlıktır diye düşünürüm. Çalıkuşu bana batıdan doğuya kadar dallarını uzatmış bir ağaç gibi göründü; yavaş yavaş sallandıkça, üstüme beyaz çiçeklerini döken kocaman bir yasemin ağacı ! Öylesine içten, öylesine naif...
Zihnimde uyanan meraklara yenisini ekleyen Feride, kitabın sayfalarından taşan bir toprak kokusuydu, yağmur sesiydi. Gerçek sevginin anlamıydı. Sabrın, vefanın örneğiydi. Gözlerinden dökülen incilerin, boynundakilerden çok daha değerli olduğunu anımsatan kahramanım Feride. "Feride, güzel insanların sevgilisidir. Çalıkuşu bir ışıktır."
Çalıkuşu
Reşat Nuri Güntekin
İnkilap Yayınevi
541 Sayfa
Puan
★★★★★
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız