15 Kasım 2017 Çarşamba

Ben Bir Gürgen Dalıyım Hasan Ali Toptaş

Hasan Ali Toptaş'ın kaleme aldığı "Ben Bir Gürgen Dalıyım" genç bir gürgenin ağzından yetişkinler için yazılmış çocuk hikayesi olarak tanımlanabilecek farklı bir eserdir. 
Ben Bir Gürgen Dalıyım Hasan Ali Toptaş
Günümüz yetişkin dünyasının doğaya duyduğu saygı (!) üzerinden yola çıkıp insanoğlunun kendi düşmanlığındaki iç dünyasına atıfta bulunan ve hikaye kurgusuyla insanı çocukluğuna götüren naif bir hikayedir.  
Öncelikle tek solukta okunabilecek ve neredeyse her sayfada yüreğinize dokunacak betimlemelere rastlayabileceğiniz bir kitaptır. Öyle betimlemeler ki tatlı bir hikâyenin sonunda hüzünden bir gerçeklik bırakıyor belleğinizde. Mesela genç gürgenin dünyasında insanoğlu: 
 "...yüzyıllardır çözülemeyen acayip bir bilmeceydi insan. Derinlerden daha derin bir sırdı ya da ucu bucağı olmayan, içi pisliklerle, içi eşsiz güzelliklerle dolu, alabildiğine karanlık ve karmakarışık bir evrendi."  sözleri ile karşınıza çıkabiliyor. 
 Kitabı bitirdiğinizde büyüdüğünde neler olacağını merak eden genç bir gürgenin insanoğlu ile mücadelesinin hüznünü hissediyor ve içiniz şu sözlerle burkuluyor: 
"Bir zamanlar bana ak saçlı meşenin anlattığına göre, adına savaş denen şey, yeryüzünün herhangi bir noktasında başlayıp herhangi bir noktasında bitmezdi. Her şey gibi, o da insanda başlayıp insanda biterdi. Bu yüzden, cepheler falanca dağda ya da falanca ovada değildi. Cepheler, bütün acımasızlıklarıyla insanoğlunun içindeydi."  
Çocukça bir gözün masumluğuyla "insan olmak" gerçeğinin karanlık yanının, tam da çocukluğunuza döndüğünüz bir anda yüzünüze vurulmasını kabul edebilecekseniz bu kitabı  okumalısınız ! 
Ben Bir Gürgen Dalıyım
Hasan Ali Toptaş 
Everest Yayınları
160 Sayfa
Puan
★★★★★
Yorumlayan Esen BERBER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı