21 Kasım 2017 Salı

Anna Karenina Kitap Yorumu Tolstoy

Tolstoy Ocak 1873 yılında yaşadığı yerin yakınında meydana gelmiş gerçek olaydan esinlenerek ortaya çıkarmıştır Anna karakterini. 
Anna Karenina Kitap TolstoyAnna Stepanova Prigov adındaki genç kadın sevgilisi tarafından terk edilince kendini bir trenin altına atarak intihar etmiştir. Tolstoy da bizzat gidip olayın geçtiği yerde incelemeler yapmıştır. Romanın ismi Anna Karenina olmasına rağmen iki ana karakter üzerinden ilerlediğini söylemeliyiz. Diğer karakter Konstantin Levindir. Bu iki karakterin aşkları, ilişkileri, ruhsal durumları, sosyolojileri, siyasi görüşleri ve bütün bunlara bağlı olarak yaptıkları tercihleri üzerinden akıp gider roman. Anna mahallenizde görüp tanısanız yaptıklarından hiç hoşlanmayacağınız birisi olmasına rağmen Roman boyunca ona karşı olan sempatiniz hiç eksilmez. Genç sevgilisi için küçük oğlunu ve kocasını bırakıp gitmiş bir kadın. Sosyal çevreler tarafından kabul görmez ve dışlanır. Ama aşkı için vazgeçtiği bütün bu sahip oldukları Anna'nın varoluşunu gerçekleştirme biçimidir. Tostoy bunu böyle gösterir ve biz okuyucular bunun önünde saygıyla eğiliriz. Sevgilisi Vronski basit genç yaşıklı sanki biraz da dangalak bir heriftir. Levin'le Tolstoy'un kendisini anlattığı söylenir. Dostoyevski'nin söylediği gibi ''Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık'' sözünü hatırlatarak Levin karakterinin Ölü Canlar romanının ikinci kitabında Konstantin Fedoroviç karakterini de çok andırdığını da söylemek gerekir. Levin'in en ilgi duyduğum tarafı çok gururlu oluşu ve din karşıtlığı ve tanrıtanımazlık konumunu romanın sonuna kadar sürdürebilmesidir. Levin'in devamlı yapılan uzun derin tartışmalarda bilip de bilmiyormuş gibi yapışları da çok hoştur. Levin'in aşkı Kitti naif, güzel, tam olgunlaşmamış bir geç kızdır.  Bu iki aşk eksininde ilerleyen roman en sonunda biri hüzünle sona ermiş diğeri de mutlulukla devam eden ilişkileri inceler. Bütün çok katmanlılığını yanında en çarpıcı olan tarafı ölümdür. Ölüm Anna'nın ikinci varoluşunu tamamlar ve mutsuz ailelerin özgün mutsuzluklarının ortasınında koca bir dağ gibi durur.
Anna Karenina
Tolstoy
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
1062 Sayfa
Puan
★★★★★
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız