Hayatıma Renk ve Heyecan Getirmek İçin Yazmaya Başladım

Yetiştirme yurdunda başlayan hayat hikayesini Hayata Tutunmak isimli kitabında kaleme alan Yazar Ramazan Aydoğmuş "Sıradan bir çizgide sürüp giden hayatıma bir renk ve heyecan getirmek için yazmaya başladım" dedi. Okuyorum.org olarak Yazar Aydoğmuş ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.
Yazar Ramazan Aydoğmuş
Ramazan Aydoğmuş kimdir?Okuyorum.org okurlarına kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
İlk, orta ve lise öğrenimini Manisa Yetiştirme Yurdunda kaldığım yıllarda tamamladım. Açıköğretim İktisat Fakültesi mezunuyum. Yazarlık kariyerime katkı sağlaması amacıyla AÖF Türk Dili ve Edebiyatı Fakültesine de başladım. Halen Manisa/Akhisar da Aile Bakanlığına bağlı bir huzur evinde muhasebe işleri yapan bir memur olarak görev yapıyorum. Evli ve iki kız çocuk babasıyım.

Yazmaya ne zaman başladınız? İlk kitabınız ne zaman yayınlandı?
Yaklaşık 3 yıl önce yazmaya başladım. İlk kitabım 2 yıl önce yayımlandı.

Sizi yazmaya yönlendiren sebepler nelerdir?
Sıradan bir çizgide sürüp giden hayatıma bir renk ve heyecan getirmek için yazmaya başladım.

Ramazan Aydoğmuş olarak gerçekleştiremediğiniz bir hayaliniz var mı?
Başarılı bir öğrenci değildim. Sınıfımı hep düşük notlarla geçerdim. Buna rağmen çok yüksek puan gerektiren elektronik ya da bilgisayar programcılığı mühendisi olmak, hatta o alanda başarılı bir bilim insanı olmak isterdim. Yeri gelmişken şunu da ifade edeyim: Yazmanın benim açımdan güzel bir yanı da gerçekleştiremediğim hayallerimi yeri geldiğinde kitaplarımın satırlarına yansıtabilmemdir. İşte ikinci kitabımdaki Prof. Taner Hoca tam da benim idealimdeki bilim insanına iyi bir örnektir.

Türkiye'de kitap okuma oranlarını nasıl buluyorsunuz ? Sizce okur sayısının artması için neler yapılmalı?
Bu soruyu cevaplamak için uzman olmaya gerek yok. Maalesef  çok düşük tabii... Ama umutsuz da olmamak gerek. Bu ülkede her şeye rağmen okuyan insanlar var. Geçen yıl Akhisar da ilk kez kitap fuarı düzenlenmişti. Oldukça da kalabalıktı.
Öncelikle başta öğretmenler olmak üzere eğitimciler bu işe dört kolla sarılmalı. Anne babalar , çocuklara ve gençlere okumalarını öğütleyip duruyorlar fakat kendileri okumuyorlar. Devlet büyüklerine de bu konuda önemli görevler düşüyor. Onların destek vermesi ve örnek olmaları da çok önemli bence...
Hayata Tutunmak, Ramazan Aydoğmuş
Hayata Tutunmak, Ramazan Aydoğmuş
Hayata tutunmak adlı kitabınızda hayat hikayenizi anlatmışsınız. Hayatınız aslında çok zorlu ve acılarla dolu geçmiş fakat bunu kitabınızda çok fazla yansıtmamışsınız, okuyucuyu duygu seline kaptıracak bir hayat hikayeniz varken bunu yansıtmamanızın özel bir sebebi var mı?
Yazmaya hayat hikayemle başlamak konusunda bile kararsızdım zaten. Yetiştirme yurdunda büyümek zorunda kalmak bile çok zor, acı bir durum aslında. Kitabımı okuyan insanlara tamamen acı ve yoğun bir duygusallık yaşatmak istemedim. İçinde biraz umut da olsun istedim. Ayrıca ilk kitabım olması nedeniyle herkese hitap etmesini amaçladım.

Okuyorum.org olarak sorularımıza  verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.son olarak okurlara tavsiyeleriniz var mı?
Okumaya devam etmelerini şiddetle tavsiye ederim. Farklı yazarların kitaplarını da okumalıyız bence. Böylece onları kendi ağızlarından tanımış oluruz.  Birilerinin yarim yamalak bildiği ve onlar hakkında dillendirdiği çoğu dedikodu olan sözlerle değil...

Söyleşi: Hanife ÇAVDAR