Yazar Bozkuş: Sekse Karşı Ön Yargılı Yetiştiriliyoruz

Alanını değiştirerek Psikoseksüel üzerine yazma kararı alan Yazar R.Serkan Bozkuş, Asya toplumlarında insanların sekse karşı ön yargılı yetiştirildiğini belirterek "Fantazilerin de kötülüğü yoktur. Bedenin yemeği yemek içmekse, ruhun yemeği de kesinlikle sevişmektir" dedi.
Yalnızlığa Çikolata, Adı Bende Saklı, Aklımın Darağacı kitaplarının yazarı R.Serkan Bozkuş Okuyorum.org'un sorularını yanıtladı. Yazar Bozkuş ile Elazığ Kitap Fuarı'nda gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.
Merhaba hocam, R.Serkan Bozkuş kimdir, okuyorum.org okurlarına kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Yalnızlığa Çikolata, Adı Bende Saklı, Aklımın Darağacı kitaplarının yazarıyım, Psikolojik romanlar yazıyorum. Daha sonra X Large & Ayzıt Yayınevi'ni kurduk. İki ay içerisinde yaklaşık 16 kitaba imza attık. Kitaplarımız popüler kültürün dışında hatta bunları eleştiren kitaplar da var. Gerçekten ülkeye, okuyacak insanlara edebi olarak, manevi olarak bir şeyler katan kitaplar yazmayı, yayınlamayı ilke edindik, bu yolda da devam ediyoruz. 

Sizi yazmaya yönlendiren sebepler nelerdir?
Ben aslında tiyatro mezunuyum. Ama benim gönlümde hep yazmak vardı. Kaba tabirler kullanırım bununla ilgili. Tiyatro ... işidir, ben ...lik yapacağım diye. Yazan taraf olmayı istedim, hep yaratıcı denir ya hani Tanrı, bunu kelime olarak kullanılmasında bir zarar görmüyorum, kimsenin manevi duygularına da bir şey demek istemiyorum, kimse de yanlış anlamasın. Manevi olarak da Tanrılık yani. Bir şey üretmek, yaratmak çok zevkli, güzel bir şey. Eğer bununla insanlara dokunabiliyorsanız, ruhlarını okşayabiliyorsanız, psikolojik olarak onlar rahatlatıp, bir şeyler verebiliyorsanız çok güzel bir şey. Yazmayı bu yüzden tercih ettiğime seviniyorum.

İlk eserinizi yazmaya ne zaman başladınız ?

Amatör olarak çok yazıyordum. Profesyonel olarak yazmaya başladıktan sonra ilk eserim 2010 yılında yayınlandı.

Aklımın Darağacı isimli son kitabınızdan kısaca bahseder misiniz?

2016 yılı haziran ayında çıkmış bir kitaptır. Genetik alzheimer rahatsızlığı üzerine yazılmış psikolojik bir kitaptır. Kitabın içerisinde terk edilen bir kadının aslında başka bir kadın tarafından aldatıldığını göreceksiniz. O kitapta hiç yapılmamış bir şey yapıldı. Ben bu kitabı bir kadın olarak, bir kadın ağzıyla birinci ağızdan yazdım. 

Yazar R.Serkan Bozkuş'un okuduğu yazarları merak ediyoruz.
Ben Charles Bukowski manyağı bir adamım. Benim Tanrım Bukowski. Yeraltı edebiyatında, Türk yazarlardan Hakan Günday, Ayşe Kulin okuyor, seviyorum. Benim tarzımda idolümde Bukowski. Belki yerli bir Bukowski çıkartabilirim.

Yazar R.Serkan Bozkuş olarak mutlaka gerçekleştiremediğiniz hayalleriniz, düşleriniz vardır. 
Hayatımda 3 hayalim vardı. Öğretmenlik yapmak ve yazar olmak bunları gerçekleştirdim, çok mutluyum. Üçüncü hayalimse bir tekne alıp dünya turuna çıkmak. Üçüncü hayalim için çok erken, zamanı geldiğinde umarım oda olacak.

Yazma hayali olan okuyucularınıza tavsiyeleriniz nelerdir?
Bol bol okumalılar, bol bol sayısal düşünmeliler. Mesele bir şeyi yaşayıp yazmak ya da hissedip yazmak değil. Mesele gözlemleyip, kabullenip empati kurarak yazabilmekti. Mesele gerçekten hissettiğin ve o acıyı yaşamadan gördüğün zaman yazabilmektir. Eğer yeni bir bakış açısı kattıklarını düşünüyorlarsa yazsınlar. Ama bakış açısı yoksa lütfen yazmasınlar.

Yazma alanınızı değiştirmekten Psikoseksüel üzerine yazmaktan bahsetmiştiniz. B.A.K ismini verdiğini kitabınızı heyecanla bekliyoruz.Konuyu biraz açar mısınız ? 
Bundan sonraki kitaplarım genelde bu tarzda olacaktır. Türkiye'de ki cinsellik üzerine bazı tabuları yıkmak istiyorum. Ne yazık ki İslam toplumlarında daha doğrusu Asya toplumlarında bizler sekse karşı ön yargılı yetiştiriliyoruz. Ne bir kız arkadaşımız ailemizle tanışabiliyor, ne sokakta gezebiliyoruz, birinin elini tutmak, birini öpmek çok büyük meziyetler olduğu için bizler bunları yapamıyoruz. Benim gözümde sapıklık bu yüzden ülkemizde zirve yapıyor. İnsanların fantazi dünyaları da bastırıldığı için bunlar psikolojik olarak ileri ki yaşlarda rahatsızlık veriyor. Ben bunun için bu kitaplarda insanların tabularını yıkmayı hedefliyorum. Aslında kurduğunuz hayaller, yaşadığınız hayatlar ya da düşündüğünüz fantaziler sadece düşünce, çok ileri zamanda insanları rahatsız edici bir şey değil. Aslında bunları herkes düşünüyor, birisi dile getirebiliyor, birisi dile getiremiyor. Sapıkları, çarpık ilişkileri savunmuyorum. Ama güzel şeyleri her zaman destekliyorum. Fantazilerin de kötülüğü yoktur. Bedenin yemeği yemek içmekse, ruhun yemeği de kesinlikle sevişmektir. Ten tene değecek, ter tere karışacak, o dudak dudağa yapışacak, başka hiçbir şey demiyorum.

Okuyorum.org okuyucuları için sorularımıza verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.
Okuyorum.org okuyucularına kocaman sevgilerimi ve selamlarımı iletiyorum. Keyifli okumalar diliyorum. Gruplar oluşsun. Gerçekten yazarların gruplara, gruplarında yeni insanlar katmaya ihtiyaçları var. Her zaman söylediğim bir şey var. Çok klişe laftır ve ben çok severim. Kesinlikle birlikten güç, kuvvet doğuyor. Grup olmak, bir olmak, çok güzel bir şey devam edin, dilerim çok güzel yerlere gelirsiniz.
Yazar R.Serkan Bozkuş Hakkında
1986 yılında Niğde'nin Bağlama Kasabasında dünyaya geldi, ilk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan R. Serak Bozkuş, eğitim hayatına devam ediyor.
Eserleri; Yalnızlığa Çikolata, Adı Bende Saklı, Aklımın Darağacı

Yorum Gönderme

0 Yorumlar