Görülenin Ardında ki Esas Görülmeyeni Yazıyorum

Yazar Mustafa Tenker, tamamen hisleriyle ve görülenin ardında ki esas görülmeyeni araştırarak yazmayı tercih ettiğini söyledi.
Yazar Mustafa Tenker,
Kadınlar ve Kahristan, Derdimiz Edebiyat, Teröre Hayır Savaşa Hayır, Yalnızlık Lobisi, Dil İşçileri Edebiyat Antolojisi, Hıçkıran Mürekkep ve Sütlü Kahve kitaplarının Yazarı Mustafa Tenker, Okuyorum.org'un sorularını yanıtladı. Elazığ Kitap Fuarında Yazar Tenker ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Elazığ Kitap Fuarına hoş geldiniz hocam, Mustafa Tenker kimdir, okuyorum.org okurlarına kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
Konyalıyım. Selçuk Üniversitesi Dış Ticaret, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerini bitirdim. Uzun yıllar ticaretle uğraştım. Ticaretle uğraşırken kitapları hiçbir zaman bırakmadım. Ve tamamen kitabın içerisinde yer alabileceğim bir nevi kendi dünyamı oluşturdum. On yaşımdan beri yayın neşriyatı içerisindeyim. Tamamen kitapla iç içe olabilmek için SİSYPHOS YAYINLARI'nı kurdum. İlk eseriniz ne zaman yayınlandı ?
İlk eserim 2010 yıllarında yayınlandı. Ondan öncesinde amatör eserlerim vardı ama bir yayın çatısı altında değildi. 
Sütlü Kahve, Mustafa Tenker
Sütlü Kahve, Mustafa Tenker
Sizi yazmaya yönlendiren sebepler nelerdir?
Ben tamamen hislerle ve görülenin ardında ki esas görülmeyeni araştırarak yazmayı tercih ediyorum. Yani okuduklarım benim için bir etken oluşturmuyor, aksine kafamı karıştırıyor. Bu yüzden başkası gibi kokmamak için kesinlikle alanımla ilgili okumuyorum. Çünkü bu sefer başkalarını insanlara tekrar etmiş gibi olacağım. Bu yüzden daha çok gözlemlemeyi, görmeyi, düşünmeyi, hissetmeyi ve empati yaparak yazmayı tercih ediyorum. 

Bir yazar olarak okuduğunuz yazarları merak ediyoruz. 
Genelde bilim ve tarih alanında kitaplar okuyorum. Bu konuda isim vermek istemiyorum. Çünkü muallakta kaldığım kişiler var. Alanımla ilgili kitap okumuyorum. 
Yazar Mustafa Tenker kitaplar
Yazar Mustafa Tenker'in Kitapları
Sütlü Kahve kitabınıza yoğun bir ilgi var. Bu kitabınızdan biraz bahseder misiniz?
Sütlü Kahve kitabı aslında ismi, kapağı ve içeriği tamamen bir ters köşedir. Bana bu kitap içerisinde ne var diye sorduklarında şunu söylüyorum: Her şey Var. Ama bu gizemleri anlatarak, söyleyerek, sütlü kahvenin tadını da kaçırmak istemiyorum. Rağbet konusuna gelince gerçekten insanlarımız severek okuyor. Kitap kendi reklamını kendisi yaptı. Okuyanlar birbirine öneriyor. Reklam hızlı bir şekilde tüm coğrafyaya hızlı bir şekilde yayılıyor. Sütlü kahveyi beğenmeyen kişilerde çıkabilir. Ama bizim aldığımız yüzdelik dilimin yüzde doksanı çok çok olumlu. 

Okuyorum.org olarak sorularımıza verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.
Buraya gelmeden önce Elazığ ile ilgili aklımda bazı soru işaretleri vardı. Ama bu soru işaretlerinin tamamını kaldırdım. Elazığ halkına, belediyesine, kişilerine, şahıslara, kurumlara, ilgilenen tüm medyaya, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sevgi ve muhabbetle...k

Yorum Gönderme

0 Yorumlar