Çocuklarımın Hikayesi Yazmaya Yönlendirdi

Eğitimci Yazar Leyla Şahin, doğudan gelen çocukların hikayesinin kendisini yazmaya yönlendirdiğini ifade etti.
Bin Yıldızlı Otelde Bir Saat, Veda Makamı kitaplarının yazarı Eğitimci Leyla Şahin Okuyorum.org'un sorularını yanıtladı. Yazar Şahin ile Elazığ Kitap Fuarı'nda gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.
Merhaba hocam, Leyla Şahin kimdir, okuyorum.org okurlarına kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
Eğitimciyim, Eğitim ve Araştırma Hastane Okul Müdürüydüm. Bir ay önce emekli oldum. Önce okul hayatını, sonra hayat okulunu bitirenlerdenim. İki kez okul kurdum, eğitim adına çok şey yapmayı isterim ama biliyorsunuz sistem bir noktada sizi durduruyor. Bir noktada durunca yazmaya başlıyorsunuz. O noktadayım. 

İlk eserinizi yazmaya ne zaman başladınız ?
Yazmak için okul, meslek hayatımın bitmesini bekledim. Ekmeğimi yediğim alanda hak yememek istedim. Yazmak için emekli olmayı bekledim. 

Sizi yazmaya yönlendiren sebepler nelerdir?
Meslek hayatımda Kayseri'nin, Türkiye'nin dört bir yanından gelen çocuklarım vardı. Doğudan gelen, okula kaydolmamış çocuklarım vardı. Çocuklarımın hikayesi beni yönlendirdi diyebilirim. Eğitimci olarak kendimi suçlu hissettim. Çocuklarımın hallerini gördükçe artık yazar olma vaktidir dedim. Çocukluktan beri hayalimdi, her şey bir basamaktı. En son kreş müdürlüğü yaptım oda bir basamaktı. Eğitimin her noktasında varım. Yirmi beş yıldır konferanslar da veriyorum. Sustuğum zamanda kitap yazıyorum. 

Veda Makamı isimli son kitabınızdan kısaca bahseder misiniz?
Bizler yazarlar, eğitimciler olarak her şeyi incelemek zorundayız. 
Bu kitap kardeşini bulmak için dağa çıkmış bir teröristin dağ kanunları yaşadığı dönemi, daha sonra pişmanlık yasasıyla teslim olurken, hayatını kaybettiği içimizdeki birçok hikayeden birisini anlatıyor. 

Yazar Leyla Şahin okuduğu yazarları merak ediyoruz.
Yazarlara konferans veren bir insanım. Ayşe Kulin, Zülfü Livaneli okuduklarımdan bazıları. Bütün yazarları okumaya çalışıyorum. Gökkuşağı gibi bir ülkeyiz. Herkese hitap eden bir yazarın olduğunu düşünüyorum. Ama okurlardan çok yazarların olduğunu düşünüyorum. 

Yazar Leyla Şahin olarak gerçekleştiremediğiniz bir hayaliniz var mı ?
Allah'ın şanslı kullarındanım. Gerçekleştiremediğim hiçbir hayalim olmadı. Çok güzel bir evladım var. Allah herkese öyle bir evlat nasip etsin. Her Türk insanına da ülkesini, bayrağını, ezanını susturmayacak günler nasip etsin.

Okuyorum.org okuyucuları için sorularımıza verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.
Bende teşekkür ederim. Elazığ çok asil, sağlam bir kale. Bakir bir şehir. Bayrağımızı çekecek bir şehir. Lütfen okuma konusunda susmasın. En büyük kütüphaneye sahipsiniz, onun kıymetini bilin istiyorum...

Yazar Leyla Şahin Kimdir?
Kayseri doğumlu yazarın eğitim hayatının tamamı Kayseri'de geçmiştir. Görev nedeniyle yurdun çeşitli bölgelerinde bulunmuştur. 2oo1-20014 tarihlerinde Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane okul müdürlüğü yaptı.Ayrıca bir yandan da diğer alanı olan toplum sağlığı bilgilendirme ve bilinçlendirme uzmanı olarak hizmet vermektedir.
Yazarın Eserleri : Bin Yıldızlı Otelde Bir Saat, Veda Makamı

Yorum Gönderme

0 Yorumlar