Şeker Portakalı Jose Mauro De Vasconcelos

Çocuk olmak mı zor, fakir olmak mı zor? Yoksa yoksul bir ailede çocuk olmak mı zor? 
Şeker Portakalı Jose Mauro De Vasconcelos
Şeker Portakalını daha önce okumuştum. ama sadece okumak içindi. şimdi daha iyi anladım ama şimdi de bu soruların cevabını veremiyorum. Çocuk olmak mı zor, fakir olmak mı zor? Yoksa yoksul bir ailede çocuk olmak mı zor? Anlaması güç Zeze ise bir çocuk değil 5 yaşında olgun bir adam, okuyun derim...
KİTAP TANITIMINDAN
Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelos'un başyapıtı Şeker Portakalı, "günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü"dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos'un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze'nin başından geçenleri anlatır. 
Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı "yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını" söyler. Aydın Emeç'in, güzel Türkçesiyle dilimize armağan ettiği Şeker Portakalı'nın başkahramanı Zeze'nin büyüdükçe yaşadığı serüvenleri, yazarın Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı romanlarında izleyebilirsiniz.
Şeker Portakalı 
Jose Mauro De Vasconcelos
CAN YAYINLARI 
200 Sayfa 
Puan 
★★★★★ 
Yorumlayan Kadir ŞARKI