Sanata Dair Kitap Yorumu Halid Ziya Uşaklıgil

Sanata Dair Halid Ziya Uşaklıgil
Kitap; okuma, roman, şiir türü, dil, kitaplar, yerli ve yabancı tanınmış yazar ve şair olmak üzere üç ciltlik tek kitap. Dili güzel ve zamanın diliyle kaleme alınmış.
KİTAP TANITIMINDAN

Sanata Dair, Halid Ziya'yı Türk edebiyatı tarihinden başka Türk kültür tarihi ve eleştiri geleneğimiz içinde de önemli bir mevkiye taşımasıyla öne çıkmaktadır. Yazılarda sağlam bilgi ve derin bir yorum gücüyle ele alınan konuların çeşitliliği düşünüldüğünde rahatça bu yargıya ulaşılabilir. Fakat bu kitabı, bu tarz eserlerde var olan kuru didaktizme düşmekten koruyan bir unsur vardır: insan unsuru, yani zengin yaşantısı ve büyük hayat tecrübesi ile bizzat Halid Ziya… Bu sebepledir ki okuyucu bu kitabı okurken sadece bilgi edinmeyecek, zaman zaman karışık duygulara da kapılacaktır: 
Evlatlarının ölümünü görmüş bir babanın yazı faaliyetine büyük bir metanetle devam edebildiğine hayran kalacak; Batı edebiyatı hakkında bazılarını bugün bile bulmakta zorlanacağımız zengin malumatı nereden edindiğini merak edecek; kardelen çiçeğinin ülkemizde yetiştiğini bilmemesini yadırgayacak; dil meselelerine karşı hassasiyetinden pay çıkaracak ve nihayet pek çok yazısından anlaşılan meşhur beyefendiliğini, hoşgörüsünü takdir etmekten kendisini alamayacaktır.
SANATA DAİR
Halid Ziya Uşaklıgil
Özgür Yayınları
1040 Sayfa
Puan
 ★★★★
Yorumlayan Osman AYTEKİN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar