Olağanüstü Bir Gece Stefan Zweig

Albert Camus'un Yabancı romanında yarattığı karakter olan Meursault gibi bir karakterimiz onun gibi hissiz fakat olağan üstü gece deki karakterimiz Baron Friedrich Michael von R. bu Hissizliğini nasıl yeneceğini öğrenmiş.
Olağanüstü Bir Gece Stefan Zweig
Bu kitabın notları ya da belki de kitabın kendisi, 1914 sonbaharında Rava-Ruska’da bir Avusturya hafif süvari alayıyla katıldığı çarpışmalarda şehit düşen Baron Friedrich Michael von R.’nin yazı masasında mühürlenmiş bir paketin içinde bulunuyordu. Bir adamın hayatının çok ufak bir bölümünü, tıpkı gökyüzünden bakınca insanların göründüğü gibi bir bölümünü Zweig’ın o eşsiz anlatımıyla okuyoruz. Evet belki uzun bir hayatın yalnızca kısa bir anına görgü tanığı oluyoruz; lakin insanın gökyüzünden bakınca diğer insanları küçük görmesi ama kendini güçlü hissetmesi gibi yaşanılan gerçeklerin de yaşanılan tüm yaşamı anlamlandırdığı bir bölüme tanıklık ediyoruz. Bırakın içinde bulunulan zamanı kendisiyle anlamlı olan konulara bile oldukça duyarsız kalan bir adamın hikayesi. Acı çekmek için dahi yetersiz kalan bir adam. Lakin dışarıdan bakıldığında yapay bir mutluluk sergileyen ve herhangi bir sapma olmadan bu sorunsuz hayatını sürmeye devam eden bir adam. Aslında kitabın final bölümüne gelene kadar günümüzde yaşayan hemen hemen hepimizin kendimizden bir parça gördüğümüz bir hikaye. İçinde bulunduğumuz halet-i vaziyet sanki kitaba tarafımızca aktarılmış. Ama maalesef hepimiz von R. kadar şanslı değiliz. Zira bizim hikayemizde hayatımızı anlamlı kılıp yapmacık mutluluk derimizi atarak gerçek mutluluğumuza ulaşmamız bu kadar kolay olmuyor. Hele hele von R.’nin hayatını değiştirenin 2 serseri delikanlı ve bir genç kız olduğunu düşünecek olursak. 
Aslında Baron’un hayat akışının değişimi sıradan bir Pazar günü istemeyerek de olsa kendisini at yarışlarında bulmasıyla ve burada burjuva ahlakından saparak çok basit bir suç işlemesiyle başlıyor. Tamamen egosuna mağlup olarak işlediği bu beyaz suç Baron’un da hayatının yönünü değiştiriyor. Kendini sorgulamasıyla başlayan içsel savaşı bir eğlence parkının ortasında karanlık bir köşede nihayete eriyor. Sizce de bizim de hayatımızda bir yön değişikliği olur mu? Ben pek sanmıyorum. Nedeniyse gayet basit; baron içsel bir duygu boşluğu yaşıyor. Biz ise ülkesel bir duygu terk edilmişliği yaşıyoruz. Sanırım bizim de asıl problemimiz burada başlıyor…
Olağanüstü Bir Gece 
Stefan Zweig
Türkiye İş Bankası
80 Sayfa 
Puan 
★★★★★ 
Yorumlayan Kadir ŞARKI