Bi Kahve İçebilir miyiz? Mehmet Ali Çatal

bGüncel mizah diliyle yazılan hikayelerin çoğunluğu cinsellik içerse de, gençlerin otobüs, metrobüs, tramwayda hiç sıkılmadan bir saati biraz aşkın sürede okuyabileceği eğlenceli bir kitap.
Bi Kahve İçebilir miyiz?
Bi Kahve İçebilir miyiz? Mehmet Ali Çatal
Mizah hikayelerinden oluşan ve ilk baskısı bir ayda tükenen Bi Kahve İçebilir miyiz? kitabının ikinci baskısı Ayzıt Yayınlarından iki kapak seçeneğiyle çıktı. Rüzgardan uçmasın diye dört yeni hikaye daha eklenip kalınlaştırılan kitabın içerisinde abdestinizi bozacak mutlu sonla biten ya da bitmeyen birbirinden komik tanışma, buluşma hikayeleri var.


Yazar Mehmet Ali Çatal'ın ben diliyle kaleme aldığı baş karakterimizin, karşı cinse duyduğu ilgiden, tanışma, buluşma ve sevişme isteklerinden dolayı başına birbirinden komik olaylar geliyor. Öncelikle bu kitaptan Türkçe yazım kuralları, edebi metin, derin romantik aşk hikayeleri beklemeyin. 
Günümüz ergenlerinin günlük konuşma dilinde Türkçe dil bilgisi kuralları göz ardı edilerek kaleme alınan kitap bana ekşisözlük ve incisözlükde ki entryleri hatırlattı. Gerçekleştirdiğimiz söyleşide yazar Mehmet Ali Çatal hikayelerinin bir kısmının kendi başından, bir kısmının ise başka kişilerin başından geçtiğini söylemişti.

Kitaptaki mizah hikayelerinden Zengin'i kahkahalar atarak okudum, çok beğendim. Hikaye sonunda 60 yaşında kalp krizi geçiren fakat hayatta kalan amcaya "Fakir olsa kesin ölmüştü" cümlesi Türkiye ölüm gerçeğini güldürerek özetlemiş.

Güldürürken duygulandıran hikaye Çıkma Teklifi'nde, günlük harçlığı 2 buçuk lira olan yakışıklı delikanlının okulun en güzel kızın teklifini iki kez reddetmesi anlatılıyor. Çıkma Teklifi başlıklı hikayeyi okurken öğrencilik dönemimde ki parasız yatılı okuduğum günleri hatırlayarak derin bir iç çekerek yazarla hemhal oldum. 

Orta yaş grubunun anlayamayacağı güncel mizah diliyle yazılan hikayelerin çoğunluğu cinsellik içerse de, gençlerin otobüs, metrobüs, tramwayda hiç sıkılmadan bir saati biraz aşkın bir sürede okuyabileceği eğlenceli bir kitap. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
Bi Kahve İçebilir miyiz?
Mehmet Ali Çatal
Ayzıt Yayınları
96 Sayfa 
Puan 
★★★★★ 
Yorumlayan İsrafil BARAN
Yazar Mehmet Ali Çatal Kimdir ?
1990 yılında çalışmalarına başlanan Mehmet Ali Çatal, 1991 yılında tamamlanarak dünyaya geldi. Habertürk Gazetesinde köşe yazıları yayımlandı. Gırgır dergisinde 6 yıl boyunca mizah hikayeleri yazdı. İGYAD tarafından Yılın Gelecek Vaadeden Gazetecisi seçildi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar