30 Ekim 2017 Pazartesi

Mahalle Kahvesi Sait Faik Abasıyanık

Üstün gözlem yeteneğine sahip Sait Faik Abasıyanık'ın kısa öykülerinin yer aldığı kitaba adını  içerisindeki Mahalle Kahvesi isimli öykü vermiş. 
Mahalle Kahvesi Sait Faik AbasıyanıkÖznesi yazar olan öyküleri okurken sıkılsam yazara olan saygımdan dolayı kitabı bitirmeye çalıştım.Detaylı betimlemeleri oldukça başarılı olan bu öykü kitabını öykü üzerine araştırma yapanlara tavsiye ediyorum. Kitap okuma alışkanlığınız yoksa kitap sizi sıkabilir.
Kitap kapağında Orhan Veli, Sait Faik'i şu cümlelerle anlatıyor; "Mahalle çocuğu, Sait’in hikâyelerinde bir iki tane değildir; birçoktur. Bunu, onun bu yaşa kadar değişmemiş mizacına veriyorum. Bence Sait Faik ne genç hikâyecidir, ne ihtiyar. Bence o, kırkını aşmış bir mahalle çocuğudur. Ama sakın bu hükmü onu kötülemek için söylenmiş bir söz sanmayın. 
Çocuk deyişim ona gençlikten daha genç bir yaş biçişimden, mahalle çocuğu deyişim de onu, ekseri mahalleden yetişenler gibi, halktan bir insan, halka bağlı bir insan sayışımdan ileri geliyor.”
Mahalle Kahvesi
Sait Faik Abasıyanık
Yapı Kredi Yayınları
134 Sayfa 
Puan 
★★★★ 
Yorumlayan İsrafil BARAN

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı