Kürk Mantolu Madonna Sebahattin Ali

Kitapta değinildiği üzere, insanoğlu alışveriş yaparken ilk görüşte yargılamadıkları kişisel ihtiyaç malzemeleri gibi malesef ilk karşılaştıkları insanlar üzerinde gösterdikleri ön yargıyı geçmişte de, gelecekte de devam ettirecek olmaları ne acı... 
Kürk Mantolu Madonna' da da Raif Efendiyi ilk bakışta ön yargılar içinde değerlendirip, içine kapanık ve sadece tek düzen hayat içerisinde ömrünü idame etmek isteyen bu zatın aslında içerisinde nasıl bir aşk fırtınası koptuğunu kitabın sonunda öğreniyoruz. Aşk belkide anlatılamayacak kadar kutsal bir duygudur ki; Raif Efendi de aşkı yaşamaktan ve kendi içerisinde özel olan duyguların başkasının eline geçmesinden korku ile sevdasına bir türlü erişememiştir. Ta ki o resim ile karşılaşıncaya kadar. Resimde bir kürk mantolu bir kadının simasınındaki o bakış, o gülümseme ifadesi adeta Raif Efendiyi bir başlangıca itiyor ve resme aşık oluyor. Resim sergilendiği sürece her defasında diğer resimleri hızla göz geçirdikten sonra aşık olduğu resmin önünde saatlerce hatta resim galerisi kapanana kadar seyre doyamıyor. Raif Efendi' nin bu halini günlerce izleyen bir kadının bile kendisine yaklaşıp, resim hakkında neler hissettiğini sorması bile, kendisini rahatsız ediyor ve yine özel duygularının başkaları için oyun konusu olmasından çekindiği için o çok sevdiği, uğruna aşık olduğu resmi bile görmekten kendini zorla da olsa alıkoyuyor. Ve bir gün -tesadüfen- o resimdeki bakışlar ve yüzünde gördüğü o duygular karşısına gerçekten çıkıveriyor. İşte o andan sonra hayatına anlam katacak Maria'dan vazgeçmemeye karar veriyor. Belkide imkansız bir aşk; ama ne olursa olsun hayatının geri kalanında sadece resme bakar gibi olsa da beraber olmaya, ayrı yaşamamaya çaba sarf ediyor.
Ancak babasının ölümünden sonra işleri düzeltmek için yurt dışında bulunan Raif Bey Türkiye'ye dönüş yapar.  Elim bir olay sonunda o çok sevdiği, uğruna belki kendi hayatından vazgeçecek sevdasından ayrı kalıyor. Maria'dan gelen mektuplar azalmaya başlar ve bir süre sonra (10 yıl) o resimde görüp de aşık olduğu ve daha sonra hayatına arkadaşça duygularla giren Maria'nın öldüğünü öğrenir. Raif Bey bu arada Türkiye' de evlenmiş ve iki çocuk sahibi olmuştur. Lakin bu aile portföyü sadece bir görev adledilerek devam edecek olan duygular üzerine kurulu; aşk içermeyen, babalık vazifesi bir görev gibi devam eden bir hayat içerisinde boğulup gitmektedir. İşte bu kitapta insanlara olan ön yargılarımızı yitirmemiz ve yaşanacak olan duyguları zamanında yaşayarak, kaybolup gitmesine imkan tanımamızın gereği öğretilmektedir. Tüm okur severlere canı gönülden selam olsun.
Kürk Mantolu Madonna 
Sebahattin Ali 
YKY
136 Sayfa 
Puan 
★★★★★ 
Yorumlayan Engin ÖZTÜRK