Kitap Yazan Türk Ünlüler 2017

Kitap yazan yirmi beş Türk Ünlüsünü ve yazdığı eserleri sizler için derledik. Kitap yazan isimleri okuduğunuzda hayret edeceksiniz.
Türkan Şoray, Filiz Akın, Yılmaz Güney, Tuncel Tayanç Kurtiz, Tarık Akan, Ferdi Tayfur, Kemal İnci, Tülin Şahin, Kerem Alışık, Deniz Seki, Tuğba Özay, Tuğçe Kazaz, Gizem Özdilli, Nihat Doğan, Gülben Ergen, Çelik Erişçi, Teoman, Yunus Günçe, Seren Serengil, Okan Bayülgen, İpek Tuzcuoğlu, Zeynep Mansur, Zerrin Özer, Elif Karlı, Sezen Aksu, İkbal Gürpınar gibi kitap yazan birçok ünlüyü Okuyorum.org olarak sizler için derledik.
sezen aksu kitap
1. SEZEN AKSU
2006 yılında yayımlanan Eksik Şiir, Sezen Aksu'nun 1975'ten o tarihe kadar kaleme aldığı şarkı sözlerinden bir seçkiyi içeriyordu. 30 bin adet basılan ‘Eksik Şiir’ dört günde 17 bin satması üzerine ikinci kitap basıldı.  İkinci kitapta 2006'dan sonra yazdıklarının yanı sıra, henüz yayınlanmamış, bestelenmemiş sözler de yer alıyor.
gülben ergen kitap
2. GÜLBEN ERGEN
Ünlü şarkıcı, manken, oyuncu Gülben Ergen Öğrendim ki isimli kitabıyla yazarlar listemize giren ünlüler arasında. Kendi hayat hikayesinden esinlendiği kitabının genelde "hayata dair sıcak detaylar" tadında, motivasyon ve umut verici bir dili var.


çelik erişci kitap
3. ÇELİK ERİŞÇİ
Sanatçılığından ve vatanseverliğinden, asla şüphe duyulmayacak bir insan olan Şarkıcı Çelik Erişçi, Yumuşakçalar ve Diplomasi isimli bir kitap yazdı. Çelik kitabında Kemalist düşüncelerine, sisteme dair görüşlerine ve eleştirilerine yer vermiş.


kemal inci kitap
4. KEMAL İNCİ
Yeşilçam'ın usta isimlerinden Kemal İnci en son Düğün Dernek 2 filminde karşımıza çıkmıştı. Yeşilçam Anıları, Şarkımız Yalnızlar Rıhtımı ve Uçan Kedi Mestan ve Maceraları kitaplarının yazarı, Oyuncu, Senarist, Yapımcı, Yönetmen Kemal İnci, şu günlerde fuarlarda kitaplarını satarak geçimini sağlıyor.
tülin şahin kitap
5. TÜLİN ŞAHİN
Modelliğe 1998 yılında “Supermodel of Denmark” yarışmasını kazanarak başlayan Tülin Şahin Türkiye’nin uluslararası alanda en çok tanınan top modelleri arasında yer alıyor.Türkiye’nin top modeli Tülin Şahin, Top Model Nasıl Olunur?, Her Daim Fit, Kral Prens ve Fakir, Sırlar, Siz Hala Diyet mi Yapıyorsunuz ? kitaplarını yazdı.Şahin, 13 yıldır başarıyla sürdürdüğü modellik hayatına şu ana kadar 250 defile, 200 kampanya, 15 reklam filmi sığdırdı.
kerem alışık kitap
6. KEREM ALIŞIK
Öyle Sever Gibi Bakma Bana Alışık Değilim, Kerem Misali adlı iki şiir kitabı yazan Kerem Alışık'ın şiirleri çok beğeniliyor. Şiirleri dayısı Atilla İlhan vesilesiyle sevdiğini belirten Alışık "Gizli gizli yazdığım şiirlerimi heyecandan bir türlü dayımın yüzüne okuyamamış, çareyi yazdıklarımı onun dosyasına gizlice koymakta bulmuştum" diyor. 
deniz seki kitap
7. DENİZ SEKİ 
Ünlü şarkıcı Deniz Seki, magazin tarihinin en dramatik yaşam öyküsüne sahip bir ünlü. Seki'nin Mutluluğa söz verdim, Denizin Dibi ve Yeni Bir Dünya / Sekiz Deniz Yaylası isimli üç kitabı yayınlandı. Seki, Denizin Dibi kitabında hayatını şu cümlelerle anlatıyor; Deniz’in topraksız Zincirlikuyu’su olan cezaevinde kaleme aldığı kitabında, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen umudunu kaybetmeyen bir Deniz Seki ile karşılaşacaksınız… Zümrüdü Anka kuşu misali küllerinden yeniden doğacağı günü bekliyor. Geçici bir ayrılık olan bu süreçte yaşadıklarını, kalbinden dökülenleri ve yeni şiirlerini Deniz’in Dibi’nde bizlerle paylaşırken onu düşünen herkese en içten dilekleriyle selam ediyor. İbretli bir hikaye.
nihat doğan kitap
8. NİHAT DOĞAN
Her konuşması olay olan, sözünü kimseden esirgemeyen, gözünü budaktan sakınmayan Nihat Doğan'ın kitap yazdığını duyunca sizlerde şaşırdınız değil mi? Nihat Doğan hiciv dolu bir kitap yazmış. "Memleketimin Koyunları" kitabında kendisine göre felsefe yapan Doğan, yazarlar listemize bu kitabıyla girdi.
teoman kitap
9. TEOMAN
Teoman'da şarkı sözlerinin şiirlerle ve bazı çizimlerle anlattığı modern aşk hikayeleri de diyebileceğimiz  "İnsanlık Halleri" isimli kitabını hayranları çok beğenmiş.
Yunus Günçe kitap
10. YUNUS GÜNÇE
Türk sinema-dizi oyuncusu, sunucu, DJ ve komedyen Yunus Günçe stand up gösterilerini Kafamda Böcekler Var isimli kitapta yazılı hale getirmiş.

seren serengil kitap
11. SEREN SERENGİL
Ünlü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Seren Serengil'in
hayatını kaleme aldığı "Nefret" isimli bu kitapta çocukluk döneminde ki duygu dünyasından bahsediyor.
okan bayulgen kitap
12. OKAN BAYÜLGEN
Oyuncu, tiyatro ve klip yönetmeni, yapımcı, seslendirme sanatçısı Okan Bayülgen'in Baobab Yolu vePudra isimli iki kitabı yayınlandı. Pudra isimli kitabında Türkiye' nin en önemli tiyatro sanatçılarının fotoğraflarını çekti. Bu fotoğraflardan oluşan sergi çok büyük ilgi çekti. Doğan Kitap bu fotoğrafları kitaplaştırdı.
türkan şoray kitap
13. TÜRKAN ŞORAY
Türk sinema tarihine damgasını vuran Türkan Şoray'ın hayat hikayesini ve sinema macerasının yer aldığı "Sinemam ve Ben" isimli kitapta sanatçı nasıl olunur, nasıl yaşanır gibi sorulara cevap veriliyor.
filiz akın kitap
14. FİLİZ AKIN
Saygın kişiliği ve muazzam oyunculuğu ile sevilen aktrist Filiz Akın yaşam tarzı ve yemek tarifi kitapları yazdı. Şu ana kadar Filiz Akın'ın Hayata Merhaba, Güzellik, Zayıflama ve Genç Kalma Üzerine,  Lezzete Merhaba Mönüler, Tarifler ve Anılar isimli kitapları yayınlandı.
yılmaz güney kitap
15. YILMAZ GÜNEY
Türk sinemasının "Çirkin Kral"ı Yılmaz Güney, edebiyata da el atmış. Yılmaz Güney'in Umut, Boynu Bükük Öldüler, Hudutların Kanunu, Hücrem, Sanık, Yol, Sürü, Arkadaş, Salpa yayınlanmış bazı kitapları arasında yer alıyor.
tuncel kurtiz kitap
16. TUNCEL KURTİZ
Dizi ve film yapımlarının önemli ismi Tuncel Tayanç Kurtiz, hayatını "Bölük Pörçük" isimli kitapta anlatmış. Bölük Pörçük kitabında sanatçının eski ve yeni fotoğrafları da yer alıyor. Kitapta  Edremit'ten İstanbul'a, Berlin'den Bodrum'a kadar bir ömür, Çocukluk yılları, ailesi, dostları, aşkları ve tiyatro sevdası, Yılmaz Güney, Münir Özkül ve Dormen tiyatrosundan anıları, Canlandırdığı karakterler, şiir tercümeleri yer alıyor.
tarık akan kitap
17. TARIK AKAN
Türk sinemasının efsanevi aktörü Tarık Akan, 12 Eylül dönemi ve kendi yaşadığı anıların yer aldığı "Anne Kafamda Bit Var" isimli bir kitap yazdı. 80 askeri darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında Almanya'da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklanan Akan, aradan yıllar geçse de o günlerin baskılarını, acılarını unutamaz ve o günlerini kaleme almış.
ferdi tayfur kitap
17. FERDİ TAYFUR
Arabesk müziğin ünlü ismi Ferdi Tayfur, Şekerci Çırağı, Yağmur Durunca, Paraşütteki Çocuk, Bir Zamanlar Ağaçtım isimli dört kitap yazdı.  Tayfur, Şekerci Çırağı isimli kitabında hayatını anlattı. Kitapları hayranları tarafından yoğun ilgi gördü.
ipek tuzcuoglu kitap
18. İPEK TUZCUOĞLU 
Ünlü oyuncu İpek Tuzcuoğlu, yazdığı şiirlerini ve güzel sözleri Aşkım adlı bir kitapla yayınladı. Kitapta Rauf Denktaş, Serdar Bilgili, Sinan Çetin, Okan Bayülgen gibi 22 ünlü ismin çektiği 'aşk' temalı fotoğraflara da yer verilmiş. İpek Tuzcuoğle, kitabın gelirlerini Türk Kalp Vakfı'na bağışladı.
zeynep mansur kitap
19. ZEYNEP MANSUR
Babası Mısırlı, annesi Türk olan güzel şarkıcı Zeynep Mansur, 
1999 yılında kaybettiği dedesine ithafen 'Sarı Saçlarımı Kestim' isimli bir şiir kitabı çıkarttı. Daha sonra sırasıyla Platonik Bir aşk, Gidiyorum bu aşktan, Ben Erkek Olsaydım isimli kitapları yayınladı. Kitapları fazla ilgi görmedi.
zerrin özer kitap
20. ZERRİN ÖZER
Ünlü Sanatçı Zerrin Özer'in anılarının yer aldığı 'Bir Sarışın Küçük Kız' isimli kitap çok ses getirdi. Yaşadığı tecavüz olayının yanı mutlulukları, aşkları, ailesinden de bahsediyor. Kitap tanıtımında şu cümleler yer alıyor. "Eğer bir şarkı olsaydım... Bu şarkıda tek bir kez ama upuzun bir çığlık atılırdı ve bu çığlık hayatı anlatırdı..."elif karlı kitap
21. ELİF KARLI
Ünlü Şarkıcı Elif Karlı'nın Ramazan Yemekleri ve Mutfakta isimli iki yemek kitabı yayınlandı. Karlı yemek kitaplarında hanımlara yemek yapmanın püf noktalarından bahsediyor. Kitabını "Her mutfakta yıllarca yerini alacak kapsamlı bir yemek rehberi" olarak niteleyen Karlı250 günde 200 ayrı yemeği tek tek yaptığını söylüyor. 
tuğba özay kitap
22. TUĞBA ÖZAY
Türkiye'nin en tanınmış manken ve modellerinden Tuğba Özay'da hapishaneye düştüğü günleri boş geçirmeyerek kitap yazdı. Bedel isimli kitabın yazarı Özay, yaşam öyküsünü şu cümlelerle anlatıyor; "Sonra ellerim kelepçeleniyor ve hapishaneye götürülüyorum. O küçük kıza yaşamın sevmek ve sevilmekten ibaret olmadığını öğretmek için... Sonra o küçük kız eğilip, bükülüp, çarpıtılıp başka başka şekillere sokuluyor. Hiç olmadığı şekillere... Ve işte şimdi o küçük kız konuşuyor... Kendine, yaşadıklarına ve gördüklerine dair... Üstelik tüm içtenliğiyle... Yaşamın sevmek ve sevilmekten ibaret olduğuna inanmanın bir mücadele biçimi ve bir duruş olduğunun bilinciyle... O minik serçenin telaş ve sıcaklığını göğüs kafesinde her an hissederek..."
tuğçe kazaz kitap
23. TUĞÇE KAZAZ
Kapitalist sistemin kurbanı olmuş, genç yaşta ünlü olmanın zararlarını bizzat yaşamış ve bu uğurda büyük bedeller ödemiş olan Tuğçe Kazaz, Derin Uyku isimli kitabında kurtuluş yolunda verdiği büyük mücadelesinin etrafında şekillenen duygu ve düşüncelerini çekinmeden, kusursuzca dile getirmiştir.
Derin Uyku, Kazaz'ın hayatı, değerleri, maneviyat ve dünya yönetimini bugüne kadar belki de kimsenin bakmadığı bir pencereden sorguladığı, yer yer hayatından kesitlerin okuyucuyla buluştuğu, insanlara faydalı olma niyetiyle ele alınmış, hem keyifle hem de şaşkınlığınızı gizleyemeden okuyacağınız iz bırakıcı bir eser.
24. GİZEM ÖZDİLLİ 
İşte Benim Stilim 2016 Ünlüler yarışmasında birinciliğinin ardından hızlı ve magazinsel yaşamını bırakıp evinin kadını olmaya karar veren Gizem Özdilli, Gizem'in Mutfak Aşkı ve Aşkın Lezzeti kitaplarını yazdı. Özdilli'nin yemek kitaplarında mutfakta hiçbir şey yapamam diyenleriniz için çok basit tarifler bulabileceğiniz gibi, fazlaca vakit ve emek isteyen tarifleri de bir arada göreceksiniz.

25. İKBAL GÜRPINAR
Televizyon Programcısı İkbal Gürpınar'ın Ramazan Sofrası, Günaydın Gece, İçimden Geldiği gibi, Küçük Mutluluklar, Benim Hala Umudum Var, Yeniden Başla, Elbet Birgün, İkbal Gürpınar'dan Yemek Tarifleri, İkbal'le Küçük Mutluluklar isimli kitapları yayınlandı.

Makale: İsrafil BARAN / Kitap Blogu Okuyorum.org
NOT: Bu makaleyi kaynak belirterek yada belirtmeden kullanmayınız...