Kitap Ödünç Vermek İstemeyenler İçin 10 Bahane

Kitaplarına düşkün okurların kanayan yarası "Ödünç kitap" meselesini kitap blogunuz Okuyorum.org olarak mercek altına aldık. Bakkal defteri gibi çetele tutup zamanı geldiğinde hatırlatanlar için hiçbir sorun yok gibi görünse de kitabını ödünç isteyen kişiyi kırmak istemeyen kitap sevdalılarının yardımına koşacak on bahaneyi sizler için sıraladık... 

1. Bahane uydurmadan önce kitaplığınızda ki kitapların ödünç istenmemesi için tedbir alabilirsiniz. Kitaplığınıza yapıştıracağınız renkli kağıtlara "Ödünç Kitap Verilmez" gibi bir not düşebilirsiniz.

2. "O kitabı henüz bitirmedim, bitirince sana vereyim" diyerek zaman kazanabilirsiniz. Bir kaç gün geçtikten sonra ödünç isteyen kişi o kitabı unutacaktır.

3. "O kitabı şu an ablam, kardeşim okuyor" diyebilirsiniz. Birkaç hafta sonra gelip kardeşin kitabı bitirdi mi diye kimse sormayacaktır.


4. O kitabı üniversitede derslerde lazım oluyor, kullanıyorum gibi mükemmel bir bahane uydurabilirsiniz.
5. Kitap kolleksiyonu yapıyorum, kolleksiyonum bozulsun istemiyorum diyebilirsiniz. O kadar kitabı mezara mı götüreceksin diye içinden söylenseler de yüzünüze karşı bir şey demeyeceklerdir. 
6. "Kusura bakma ama daha önce ödünç alanlar geri getirmedi" diyerek isteksiz olduğunu sezdirebilirsiniz. İkinci bir ısrar gelirse yukarıdaki beş maddeden birisine sarılabilirsiniz.

7. Kitabınıza küçük emrahın inşaatte somun ekmeğe sarıldığı gibi sarılıp "Canımı al Kitabımı alma o benim herşeyim" deyip duygusal bir atmosferle ödünç vermekten yırtabilirsiniz.

8. Kitabı sahaftan kiraladım, geri vermem gerekiyor gibi saçma bir yalan söyleyebilirsiniz.

9. Bu bahanelerde hiçbirisi size uygun gelmediyse direk "ÖDÜNÇ VERMEYİ SEVMİYORUM" Diyebilirsiniz. Biraz kırıcı olacak ama kesin çözüm, denemenizde fayda var.
10. Bu sözlerin hiçbirisini söyleyemem diyorsanız, kitaplıkta ki tüm kitapları bir kolide muhafaza edip boş bir odada saklayabilirsiniz. Böylece kimse kitaplarınızı görmeyecek ve sizde bahane uydurmak zorunda kalmayacaksınız. Hayata ve kitaplarınıza sımsıkı sarılın diyerek makalemizi sonlandırıyor, iyi okumalar diliyoruz...
Not: Sizlerde bahanelerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz.

Makale: İsrafil BARAN / Kitap Blogu Okuyorum.org

Yorum Gönderme

0 Yorumlar