Kapadokya Hikayeleri H. İbrahim Tokmak

Turizmci Yazar H. İbrahim Tokmak'ın kaleme aldığı "Kapadokya Hikayeleri" adlı kitapta, yazar bilinen Kapadokya'nın çok daha ötesinde Hz. İsa'dan 125 yıl öncesine götürüyor okuyucuyu.

Kapadokya Hikayeleri

Her değeri tüketen bir toplumun, en azından o kadarda üretmesi gerektiği fikriyle kaleme aldığı eserde, Çeç tepesinin hikayesi, Böbreği Ağrıyan Çoban'ın kurumuş toprak gibi yarılan topukları ve serzenişlerle dolu hayatındaki sessiz çığlıklarını zehirli bir suyla sona erdirmek isterken bulduğu lütuf, sağlığını kaybeden ve uzun yaşaması Balkaya'sına yolculuk etmek olan yaşlı çanak ustasının serüvenini, Kapadokya Prensi ve Kumruses'in efsanesini, Kapadokya krallığında yaşanan büyük savaşı kültürel ve folklorik anlatım zenginliğiyle sunuyor. 

Kitapta binlerce yıl önce yöre halkının inanış ve günlük yaşantılarına ilişkin bilgilerde hikayeler içindeki serüvenleri takip ederken size aktarılıyor.

H. İbrahim Tokmak, 1959'da Avanos'ta doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü'nü bitirdi. Yazdığı ilk şiirinden sonra 28 yıl şiir yazmamak için bir direnç gösterdi. 2004'te türkü sözü yazmaya başladı. "Kapadokya Atları" Haydi Derdini Söyle, Vatan Sağolsun" gibi besteler yaptı. Verdiği uzun arayı Kurtlu Bakla ve Şairlere Saygı isimli iki şiirinde anlattı. Henüz yayınlanmamış "Türkler mi" tarih kitabı ve "Hatti Hikayeleri" isimli tarihi kurgu romanıyla birlikte yayımlanmış üç eseri daha bulunuyor. Bunlar "Tokmak Dede" adlı bir şiir kitabı ile "Parfums de Cappadoce" adında Fransızca yazılmış şiir kitabı ve "Kapadokya Hikayeleri adlı kitaptan oluşuyor.

İyi okumalar...
"Kapadokya Hikayeleri" Yön Matbaacılık tarafından 2. Baskısı yapılmış 83 Sayfa olan kitabı bir solukta okumak mümkün. Kitaptaki çizimler H. İbrahim Tokmak'ın eşi Asya Claudette Detain Tokmak'a ait.
KAPADOKYA HİKAYELERİ 
H. İbrahim TOKMAK
Yön Matbacılık Yayınları 
83 Sayfa 
Puan 
★★★★★ 
Yorumlayan Gazeteci Ercan KILIÇLI
www.serbestmuhabir.com 
H. İbrahim TokmakYorum Gönderme

0 Yorumlar