KALEMLER YAŞAR KEMAL

KALEMLER YAŞAR KEMALYaşar Kemal'in "Sarı Sıcak" adlı kitabında yer alan "Kalemler" adlı öykü, bu sefer Sedat Girgin'in çizgileriyle bir çocuk kitabı olarak karşımıza çıkmış. 
Sedat Girgin'in çizdiği bir diğer Yaşar Kemal öyküsü olan "Yeşil Kertenkele"yi, okuyorum okuyucuları için daha önce paylaşmıştım. Çöpçü Rüstem Çavuş'un yoksul, ama ailesiyle birlikte mutlu bir yaşamı vardır. İki çocuğu vardı. Ekmeğini çöpten çıkarırken, okula giden kızına çöpte bulduğu kalemleri topluyordu. Zamanla tüm iş arkadaşları buldukları işe yarar kalemleri Rüstem Çavuş için toplamaya başladılar. Kızının bir sürü kalemi olur, çeşit çeşit, rengarenk.. Ama bir öğrencinin bu kadar çok kalemi olmaz, olamaz.. Bir gün öğretmeni, "Git hemen ananı, babanı çağır" der..  
KİTAP TANITIMINDAN
Türkiye edebiyatının büyük ustası Yaşar Kemal’in yazdığı “Kalemler”, dokunaklı ve sarsıcı bir öykü. Şimdi bu öykü, Sedat Girgin’in resimleriyle yeni bir baskıyla okurlarıyla buluşuyor. 
“Kırmızısı, beyazı, karası, mavisi, turuncusu... Bir araya getirince
kalemlerini, bir renk harmanı oluyordu. Gerçekten bir kalem harmanına benziyordu, ışıklı... Kalemleri okula getirecek, getirecekti ama, ya sorarlarsa bu kalemleri nereden aldın diye. Ne diyecekti, ne diyebilirdi. 
O kadar çocuğun arasında Çöpçübaşı babam çöplerin arasından topladı bu kadar kalemi diyemezdi ki... Ölse de, kesseler de, kanını iyice akıtsalar da diyemezdi ki... Nasıl derdi... Ama mutlaka getirmeli, arkadaşlarına kalemlerini göstermeliydi.”
KALEMLER
Yaşar Kemal, Sedat Girgin
Yapı Kredi Yayınları
40 Sayfa 
Puan 
★★★★★ 
Yorumlayan Bandırma Gezi