İsmet Aci: Çocuk Kitabını En İyi Ben Yazarım

Eğitimci Yazar İsmet Aci, işin mutfağında yetişen birisi olarak çocuk kitaplarını en iyi kendisinin yazdığını söyledi.
Yazar İsmet Aci
Her Yaşam Bir Öyküdür, Mahallenin Çocukları, Ormandaki Kulübe, Bizim Masallarımız, Mutlu Köy Çocukları, Adsız Sokak Çocukları, Ben de Çocuktum, Sabıkalı Üç Bacaklı Sandalye, Masal Sokağı, Ustanın Çocukları, Yasaklı Tepe kitaplarının Yazarı Eğitimci İsmet Aci, Okuyorum.org'un sorularını yanıtladı.Elazığ Kitap Fuarında Eğitimci Yazar Aci ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Elazığ Kitap Fuarına hoş geldiniz hocam, İsmet Aci kimdir, okuyorum.org okurlarına kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
1956 Artvin Şavşat doğumluyum.Aslında sınıf öğretmeniyim. 1975 yılında öğretmen okulundan mezun oldum. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptıktan sonra 1989'da İstanbul'a döndüm. Burada üç sene öğretmenlik, arkasından 25 yıl idarecilik yaptım. 2014'de emekli oldum.İlk eserinizi yazmaya ne zaman başladınız ?
Hem öğretmen okulunda hem öğretmen olduğum yıllarda kısa kısa öyküler, denemeler, şiirler yazmaya devam ettim. Öykü, kitap, roman yazmaya birden bire başlamadım. Geçmişi var bu işin. İlk kitabı güneydoğuda öğretmenlik yaparken o bölgeyi konu alan Her Yaşam Bir Öyküdür adıyla 2010'da yayınlandı. Şu an bu romanımın üçüncü baskısı yayınlanıyor. Daha sonraki 2013 yılında Sabıkalı adında bir romanım yayınlandı. Sabıkalı romanım yayımlandığında, kitap yazarlarıyla tanıştığımda bende bu işi en iyi yapabileceğime inandım. Çocuk kitabını mutfağında yetişen biri olarak en iyi ben yazarım. Bizim temelimizde çocuk edebiyatı zaten vardı. Öğretmen okullarında çocuk edebiyatı diye bir bölüm vardı, biz onuda gördük. Çocuk kitaplarının ilkini Mutlu Köy Çocukları diye yazınca kitap çok çabuk tükenip bir, iki, üç, dördüncü baskıya geçince bu alanda devam edeyim diye düşündüm. Çocuk kitaplarına devam ettim.

Son yayınlanan kitabınızdan biraz bahseder misiniz?Son yayınlanan kitabım Salıncağımın İpini Bulutlara Astım adıyla yayımlandı. Ben ilkokul çocuklarına birinci sınıftan başlayınca, benimle birlikte çocuklarda büyüdü. Ortaokula geçti, liseye geçecekler. Doğal olarak onların kitap olarak İsmet Aci'dan bekledikleri var. Onlara da ben buradayım demek için kitabımın hem sayfasını çoğaltarak hem de konularını değiştirerek ortaokul son ve liselere yöneliktir son kitabım.
İsmet Aci kitapÇocuklara okuma alışkanlığının kazandırılması için ailelere tavsiyeleriniz nelerdir ?
Çocuk kitapları yazarı olarak bir şeyi mutlaka söylemem lazım. Alan boş bir alandı. Yani Türkiye'de okuyucular bir ikinci sınıftaki basit kitaplardan birden kalın romanlara geçiyordu bu ara boş kalmıştı. Sistem bu aranın boşluğunu fark etti. Piyasaya yüzlerce, binlerce çocuk kitabı çıktı. Bu kitaplara bir öğretmen gözüyle göz attığımda kırmızı kağıtlar içerisinde verilen şeker gibi bir görüntü oluşuyor. Burada büyüklere ve öğretmenlere büyük görev düşüyor. Alınan kitaplara özellikle dikkat etmek gerekiyor. İçinde ne yazıyor, bu kitabı benim çocuğum okuduğunda ne öğrenebilir, çocuğa katkısı nedir.
Şimdi okuma alışkanlığını kazandırmak için bunlara çok dikkat edeceğiz. Kelime dağarcığı bu kitabı okuyup anlamaya yeter mi. Yoksa sadece kapak güzeldir, cilt güzeldir, boyası, üstünde ki resim güzeldir buna göre de bu kitabı çocuğa alalım çocuklara okuma zevki vermekten ziyade okuma nefreti verir. Okuma alışkanlığını kazandırmanın da bir yaşı var zaten. On dördüncü yaşta okuma alışkanlığı biter.Oraya kadar ya kazanılmıştır, ya kazanılmamıştır. Lisede okuma alışkanlığı olmaz. Vardır ya da yoktur ama işte ilkokul birden başlamak üzere daha çocuk beşikteyken okuma alışkanlığına gidecek bir yol vardır. Burada da anne babaya düşen görevler vardır.

Sizi yazmaya yönlendiren sebep mesleğiniz miydi ?
Bir sınıf öğretmeni olarak sınıfta anlattıklarımın orada kalmamasını istedim. Yani ülkemin genelinde ki çocuklarıma dağılması, oralarda da okunmasını istedim. İstanbul'da yaşıyorum. Orada bir sınıfta otuz kırk çocuğun aldığı bilgi değil ben artık Kars'a, Edirne'ye, Antalya'ya, Hatay'a, Sinop'a, Bursa'ya aklına gelen Türkiye'nin illerinde ki tüm çocuklara ulaşmak istiyordum. Yönelten en doğru sebep şudur. Bir öğretmen olarak sorumlu olmaktır. Yani kendini bu ülkenin çocuklarına karşı sorumlu hissetmektir. Onun içinde bu çorbada benimde tuzum olsun diye çocuk kitaplarını yazmaya yöneldim. Çocuklar beni de kitaplarımı da seviyorlar. Aldığım dönüşlerle bunu farkına vardım, çok mutlu oldum. Doğru bir iş yaptığımın farkına vardım. Allah nasip ederse bu alanda devam etmek istiyorum. Kendimi bir romancı, bir öykücü olarak tanıtmak isterken çocuklara karşı olan sorumluluğumdan dolayı şu anda beni çocuk edebiyatı alanlarında söyleşilere davet ediyorlar. Ben artık çocuk dünyasının içine girdim. 

Okuyorum.org olarak sorularımıza verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.

Tüm Okuyorum.org okurlarına ve seyircilerine yürekten teşekkür ediyorum. Beni İsmet Aci Facebook sayfalarından ulaşabilirler. Sayfalarımda kısa öykülerimi paylaşırım altına da "Bunlar tadımlıktır" diye yazıyorum. Sevgilerimi yolluyorum. Hoşçakalın...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar