Sınıfın Romanı "Ben de Sana Onu Söyleyecektim"-Ender İMREK

Türk Edebiyatı içinde sınırlı bir gelişim içinde kalan İşçi Edebiyatı türünde bir romanı okumak bu zamana kadar okuduğum kitaplar içinde ayrı bir heyecan yarattı.
İşçi hikâyelerini ele alan, yaşamlarına bir pencere açan eserler edebiyatımızda sınırlıdır. Orhan Kemal, Sabahattin Ali gibi edebiyatımızın yapı taşlarından  olan yazarlar eserlerinde işçi hikâyelerine yer verseler de sınırlı olmuştur ya da bu türde sayılabileceği tartışılır durumdadır.
Ender İMREK’in yazmış olduğu roman bu tür eserler için önemli bir örnek durumda. “Ben de Sana Onu Söyleyecektim” dil olarak sade, kurgu olarak çok zengin bir eser. Yazarın kullandığı karakterler günlük yaşamımızda karşılaşabileceğimiz, hayatın içinden insanlar. İşçi edebiyatı/sınıf edebiyatının yanı sıra eser; toplumcu-gerçekçi özelliğini taşmakta. Eser bir diğer yandan Türkiye’nin siyasi tarihine de bakış sağlıyor. Dönemin şartlarında yaşanan siyasi olaylarla karşılaşıyoruz.
Birbirinden farklı yapılarda karakter kullanan yazar bununla değişen insan karakterlerine örnek sağlamış ve derinlemesine bir analiz yapma şansı bırakmış okura. Bunun yanı sıra ana karaktere üstlendirdiği rol ise ilgi çekici.  Dilin sade olması okuyucuyu sıkmamakta, kelimelerin özenle seçilmiş olması ise katkı sağlayıcı.
Sınıfsal bir roman incelemek isteyen, edebiyat merakına yeni bir pencere açmayı düşünenlere tavsiye edilesi bir eser.

BENDE ONU SÖYLEYECEKTİM
Ender İMREK
Evrensen Basım Yayın
432 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Emrah Öğütmen

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Yazarın kitabına seçtiği isim tamda orta sınıfı temsil eden güzel bir cümle. İlk fırsatta okuyacağım Emrah bey, kelemine sağlık.

    YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)