Cunedioğlu: Şiir Yazabilmek İçin Duygu İlk Planda

İlk defa resimli ve renkli basılan karma şiir kitabı Nil’in İncileri isimli eserin yazarı Nilgün Cünedioğlu ile Okuyorum.org olarak gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.
Nilgün Cünedioğlu
Merhaba hocam, Nilgün Cunedioğlu kimdir, okuyorum.org okurlarına kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
Merhaba. Ankara doğumlu, emekli bir ingilizce ögretmeniyim.

Şiir yazmaya ne zaman başladınız?
Şiir yazmaya başlayalı fazla olmadı. İlk şiirimi ocak 2013'te yazdım. Ve arkası büyük bir hızla geldi. Şu anda 700'ün üzerinde şiirim var.

Şiir yazan; paylaşmaya cesaret edemeyen okuyucularımız için soruyorum. Şiir yazabilmek için duygu yeterli midir; duygunun yanında okumak mı gereklidir ? Şiir yazmak isteyen okuyucularımza neler tavsiye edersiniz ?
Benim şiirle tanışmam biraz geç oldu. Ama eminim ki şiir yazabilmek için duygu ilk planda geliyor. Yanı sıra duygularınızın da mısralara dökülebilmesi şart tabi ki. Hayal gücünüzü de kullanabilirseniz, yazamamak için hiç bir sebep kalmıyor sanırım.


Sizi şiir yazmaya yönlendiren sebepler nelerdir?
Ben şiir yazmaya babamın vefatıyla başladım. Sanıyorum yıllardır içimde biriken duygular böyle bir acının sonucunda dışa vurdu. Yazmak zaten çok sevdiğim bir hobiydi. Ama hiç şiir denememiştim. Birden bire gelişti.  Duygu yoğunluğu sebebiyle diye inanıyorum bu hızlı başlangıca.
DURGUN BİR GÖLE DÖNMÜŞTÜ
Çökmüş yüzünde yılların yorgunluğu,
Gülen gözlerindeki masum bakışlarıyla
Artık iyice suskundu, köşesinde otururken.
Yıllar çok şeyler alıp götürmüş,
Şimdi durgun bir göle dönmüştü;
Sessiz ve sakin.
Oysa bir zamanlar...
Karadenizin ürküten dalgaları gibiydi,
Sert, hırçın ve kararlı.
Soğuk bir ocak sabahıydı,
Henüz tan yeri bile ışımadan,
Kimselere sezdirmeden terk etti bizi
Yine sessizdi, her zaman ki gibi
Ama aceleciydi, hayatımızdan çıkarken.
Nil’in İncileri isimli karma şiir kitabı MURAT KİTAP VE YAYINEVİ tarafından yayımlandı. Kitabınızdan kısaca bahseder misiniz?
Yanılmıyorsam kitabım resimli ve renkli basılan ilk şiir kitabı. Her sayfadaki  şiirle ilişkilendirdiğim fotoğraflar bulunuyor. Kitabım karma bir şiir kitabı oldu. Devamının da geleceğini söyleyebilirim.

İlk şiiriniz bir dergide yayınlandığında yada kitabınız yayınlandığında neler hissettiniz, hayatınızda neler değişti ?
Kitabım ilk yayımlandığında imza günü düzenledik. Çok büyük bir heyecan oldu benim için. Benden bir parça gibi. Hayatımda pek bir şey değişmedi. 

Şair Nilgün Cunedioğlu olarak mutlaka gerçekleştiremediğiniz hayalleriniz, düşleriniz vardır. Hayattan beklentileriniz nelerdir?
Çok önemli beklentilerim olmadı. Ama özellikle yazarken dilimizi doğru ve düzgün kullanmaya özen gösterdim. Okuyucu kitlesi oluşturabilirsem yeni şiirlerimi de kitaplarda paylaşmak isterim.

Okuyorum.org okuyucuları için sorularımıza verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.
Bende bu söyleşi için size çok teşekkür ediyorum.
Nilgün Cunedioğlu Kimdir ?
Ankara doğumluyum.  Gazi Üniversitesi İngilizce Bölümü mezunuyum. Öğretmenlik yıllarımın  hemen hemen hepsi Meteoroloji Meslek Lisesi'nde geçti. Emekli olduktan sonra şiir yazmaya başladım.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar