Leylim Leylim-Ahmed Arif’ten Leyla Erbil’e Mektuplar 1954-1959

aKim bilmez ki Ahmet Arifi. Türk Edebiyatının sağlam karakterli şairini. Sakınmadan yazmıştır; sevmeyi, insanı ve doğaya dair olanları.
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları edebiyatımızın büyük üstatlarından Ahmet Arif’in, edebiyat hayatımıza önemli eserler katkı sağlamış Leyla Erbil’e göndermiş olduğu mektupları kitaplaştırmış. 
Ruken Kızıler’in derlediği mektuplar yazarın şiirlerine ilham olmuş arkadaşını, aşık olduğu kadını paylaşıyor bizlerle. 
Rüya, bütün çektiğimiz.
Rüya kahrım, rüya zindan.
Nasıl da yılları buldu,
Bir mısra boyu maceram...
Bilmezler nasıl aradık birbirimizi,
Bilmezler nasıl sevdik, 
Kitabı okurken şairin “Suskun” şirininin güçlü dizelerinin nasıl doğduğunu anlıyoruz. 

“hiçbir uğraş, hiçbir umut, seni düşünebilmek, seni anlayıp sevmek, yüzüne bakabilmek kadar dolu anlamlı ve yaşanmaya değer olmuş.”(s.91) gibi samimi içten gelen, insani duyguların güçlü ve değerli anlamlarını hissediyoruz.


Eser, Ahmet Arif’in yaşamına bir pencere açma özelliğiyle ve sadece mektuplarının yayınlandığı bir kitap olmakla kalmıyor, kendi biyografisine de bakmamıza yardımcı oluyor. Ahmet Arif’in sanata bakış açısını, toplumsal olaylara karşı duruşunu, yaşadığı siyasi baskıyı, kendi içsel ruh halini ve aşka olan inancını okuyoruz.

Ahmet Arif Leyla Erdil’e olan sevgisini “âşık” olan bir insan ötesine taşımış, Leyla’sını iyi bir arkadaş olarak sunmuş bizlere. Edebiyata kattıklarını onunla paylaşmış Leyla Erbil’in edebiyatçı kişiliğini de ortaya çıkarmış. Edebiyatımızda Leyla Erbil’i tanımayan okurlara da merak uyandıracaktır.

          
Leylim Leylim
Ahmed Arif’ten Leyla Erbil’e Mektuplar 1954-1959
İş Bankası Kültür Yayınları
240 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Emrah Öğütmen

Yorum Gönderme

0 Yorumlar