Geliştiren Anne-Baba Yorumu Doğan Cüceloğlu

Toplum olarak çocuk gelişimiyle ilgili yeni yeni ilgileniyoruz. Ama çoğumuz hala eskilerden kalma bu kalıp sözleri uyguluyoruz hala. Doğruluğunu da hiç sorgulamadan; bebeğinizi kucağınıza alacaksınız tabi ki, anne-babanın sıcaklığını hissetmesi gerekiyor. Kendini nasıl güvende hissedecek?
Geliştiren Anne-Baba Doğan Cüceloğlu
Hangi şapşal uydurduysa "Bırak ağlasın, ciğeri genişler" lafını, tam sopalıkmış. Bebek veya çocuk ağlıyorsa, bir sıkıntısı var demektir. İlgilenmek gerek. Ancak sorumluluktan kaçan biri böyle bir laf edebilir. Boş ver ağlarsa ağlasın!.. Gerçekten ruh hastası bir yaklaşım.
"Saldım çayıra, mevlam kayıra"
 Seni öyle büyütmüşler, ama halin de ortada..
"Bırak ağlasın, ciğerleri genişler"
Ben seni ağlatayım, senin ciğerlerin genişlesin..
"Bebekken kucağını alma, büyüyünce de ister"
Bana sarılmayacaksa, kime sarılacak?
Kendinizi ve çocuğunuzu tanımanız, beklentilerinizi ve niyetinizi keşfetmeniz, değerlerinizi ve aile ilişkinizi sağlıklı tutmanız çok önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elimizde diyor Doğan Cüceloğlu.  


Çocuğunuz kaç kere bebek olacak?.. Kaç kere üç yaşında olacak?.. Kaç kere ilkokula başlayacak?.. Onunla geçirdiğim her anın tadını çıkarmalıyım ve bunu yaparken de en doğru şekilde yapmalıyım. Kendimi sürekli geliştirerek ve çocuğumla sürekli etkileşim halinde kalarak..
Doğan Cüceloğlu harika bir yol gösterici.. Okunmalı..
GELİŞTİREN ANNE-BABA
Doğan Cüceloğlu
Remzi Kitabevi
191 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Bandırma Gezi 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar