Aziz Nesin'den Çocuklara En Güzel Öyküler Yorumu

Aziz Nesin diğer öykü kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da Türkiye manzarasını mizahi bir dille çocuklara anlatıyor. 
Aziz Nesin'den Çocuklara En Güzel Öyküler
Kitapta Ben Hayatta Daime, Gözüne Gözlük, Gemiyi İstila Eden Salyangozlar, Şermendi Ne zaman Doğdu?, Uyusana Tosunum Ninni, Okul Aile Birliği, Usulen, Sinekler Olmasa, Altı Bekçi Atlıkarıncada, Bizim Eve Amerikalı Misafir Gelecek, Üç Günde İngilizce, Çocuk Ne Zaman Ağlar, Konserve Kutusu ve Amerikayı Yapan Mimar isimli öyküler yer alıyor. 
Akademik personelin topluma faydalı olmayan doktora, profesörlük tezlerine eleştirisel dille ele alan Şermendi Ne zaman Doğdu öyküsünde, ünlü şair Şermendi'nin 4 Eylül'de değilde 3 Eylül'ü 4 Eylül'e bağlayan gece yanı 3 Eylül'de doğduğunu ciltlerce kitaplarla, eserlerle ispat etmeye çalışan bir bilim adamının mücadelesi anlatılıyor.
Orta gelirli bir Türk evine gelecek Amerikalı misafirleri duyan mahallelinin olayı büyütmesi üzerine millet ne der düşüncesiyle başlayıp farklı olaylara sürüklenen ev sahibinin hikayesinin anlatıldığı Bizim Eve Amerikalı Misafir Gelecek öyküsü.
Beni en çok güldüren öykü Çocuk Ne Zaman Ağlar. Bu öyküde Cacık Cavit'in yaramaz oğlunun hiç ağlamaması hikayesi. Balkondan atlayan kedinin ardından atlayan yaramaz çocuk birkaç gün topalladıkdan sonra kendine geliyor. Misafirliğe götürmek istemedikleri için banyoya kilitledikleri çocuk banyonun camından çatı oluklarının borularından tutunup aşağı inerek, babasının arkasından koşuyor, babasını taşlıyor ve misafirliğe dahil oluyor.
Kitaptaki son öykü Amerikayı Yapan Mimar'da bir okula müffettiş geleceği bilgisinden sonra öğretmen müffettişin sorduğu sabit sorulara ulaşır ve öğrencilere bunların cevabını ezberletir. 
-Amerika kaç yılında keşfedildi ? 
-1462
- Dünyada en çok sevdiğin kim?
-Babam
-İstanbul'u kim fethetti?
-Fatih Sultan Süleyman
-Süleymaniye Camisini kim yaptı ?
-Mimar Sinan.
Müffettiş geldiği gün, kaç yaşındasın diye sorması üzerine öğrencinin biri ezberlediği cevapları sıralar;
-1492 efendim
-İstanbul'u kim fethetti?
-Babam.
-Senin Baban Kim?
-Mimar Sinan.
-Mimar Sinan ne yaptı?
-İstanbul'u fethetti.
-Süleymaniye Camisini kim yaptı?
-Sultan Sinan Fatih Efendim
Müffettiş öyle kızgındır ki o da soruların cevaplarını birbirine karıştırır;
- Amerikayı yapan Mimar Sultan Mehmet'ti. Süleymaniye Camisini de keşfeden Fatih Sinandır. Yani Sinaniye Camisini Mimar Süleyman yaptı, Fatih'i Mimar Sultan Mehmet fethetti...


Öyküde ki bu sahne bana Hababam Sınıfı Sınıfta kaldı filmindeki müffettiş sahnesini hatırlattı. Hababam sınıfındaki sahne Aziz Nesin'in bu öyküsünden esinlenmiş olabilir.
Aziz Nesin'in öykülerinden derlenerek çocuklar için hazırlanmış bu kitap ilkokul ve ortaokul öğrencilerine hitap ettiğini düşünmüyorum. Lise çağındaki öğrenciler için tavsiye edebileceğim mükemmel bir öykü kitabı.
İş Bankası Kültür Yayınları'nın çocuklara hediye ettiği bu tür değerli eserleri okudukça İş Bankası'na olan sempatimin artığını da belirtmeden geçemeyeceğim. İş Bankası'na yeni nesile kitap okuma alışkanlığı kazandırmak maksadıyla hediye ettikleri kitaplar için teşekkür ederek yazımı sonlandırıyorum. 
AZİZ NESİN'DEN ÇOCUKLARA EN GÜZEL ÖYKÜLER
İş Bankası Kültür Yayınları
112 Sayfa
Puan
★★★★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar