7 Ağustos 2017 Pazartesi

Metin Olmak Okuyucu Yorumu -Tümer Metin

"Ben de kitap okumak istiyorum, ama alıştırmamışım kendimi, şimdi zor geliyor. Nereden başlayacağımı bilmiyorum" dedi arkadaşım.
"Neye ilgi duyuyorsan orada başla" dedim, "sen futbol seviyorsun, futbolla ilgili kitaplar okuyabilirsin."
Aklına yattı gibi.. Kitaplığımdan Beşiktaşlı eski futbolcu Tümer Metin'in anılarını yazdığı "Metin Olmak" adlı kitabını çıkarıp uzattım. Şaşırdı;
"Sen Beşiktaşlı değilsin ki.." dedi.
"Fark eder mi?" diye sordum, "Tümer Metin'in anlattığı maçların çoğunu ben de biliyorum."
***
Tümer Metin memleketi Zonguldak'ta başlayan futbol sevgisini Samsunspor, Beşiktaş ve Fenerbahçe'de yıldız bir futbolcu olarak başarılara taşımış. Milli formayı da giymiş, ülkemizi Yunanistan liginde de temsil etmiş bir futbol kariyeri var.

Biz tribünlerde veya televizyon karşısında sahada olan biteni görür biliriz. Soyunma odasında neler yaşanır, hangi duygular vardır pek bilmeyiz. Dostluklar, heyecanlar, hayaller, üzüntüler.. Bunları bize anlatan bir futbolcu pek çıkmadı bu güne kadar, hele bunları bir kitaba dönüştüren de olmamıştı.


Keşke futbolcular, çalıştırıcılar, yöneticiler;  futbolun bu yanını daha çok paylaşsalar bizimle; onlar yazsa, biz de okusak.. Futbolun sadece bir spor dalı olduğunu, bir sanayi ya da mekanik bir oyun olmadığını daha iyi anlamamıza yararı olur diye düşünüyorum.
***Arkadaşım kitabı okudu mu diye merak ediyorsunuz, değil mi?.. Okudu elbette. O Beşiktaşlı, iyi bir futbolsever. Kitapta anlatılan bazı maçlar hakkında uzun uzun konuştuk. Demek ki, o maçlar Tümer kadar bizde de iz bırakmış.
***
"METİN OLMAK" Tümer Metin Doğan Kitap, Mayıs 2013, 185 sayfa, 15 TL
YORUMCU BANDIRMA GEZİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı