Şeytan Ayrıntıda Gizlidir Yorumu Ahmet Ümit

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir kitabında geçen öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, günümüz Türkiyesindeki işlenmiş cinayetleri ve nedenlerini gözler önüne seriyor.
Gecekondu semtlerinden zengin muhitlere, eğitimli camialardan edebiyat çevrelerine, genelevlerden kumarhanelere kadar farklı mekanlarda olayların akıcı bir dille anlatıldığı öyküleri okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.
Ahmet Ümit'in Şeytan Ayrıntıda Gizlidir kitabında Genelev çiçekçisi, kardeşim ölüm, çin işkencesi, jinekoloğün ölümü, onur eczanesi, Şeytan ayrıntıda gizlidir, eski dostlar, arkadaşımın aşkı, taksici cinayetleri, kirli para, dilin kemiği, ölüm aşkı kutsamaz, orman katilleri, çok bilen az yaşar, vampirler, ölüler yalan söylemez, faylar kırılmadan, aşk ölüme benzer isimli öyküler yer alıyor. 
Yaklaşık 8-10 sayfa aralığında anlatılan cinayet öykülerini okurken kitabın ortalarına doğru başkomiser Nevzat gibi düşünüyor ve tanıkların ifadeleriyle cinayetleri kimin işlediğini tahmin etmeye başlıyorsunuz. Öykülerden beni en çok etkileyenler mesleki deformasyona uğramış, cinayete kurban gitmiş jinekolok cinayetiydi. Yüzlerce sayfalık romanları okumayı sevmeseniz bile içerisindeki kısa öyküler sizinde dikkatinizi çekecektir. Bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
İnsanları cinayete çoğunlukla para, aşk, ihanet, kıskançlık hırs öfke gibi nedenler yönlendiriyor. Öykülerin kahramanı Başkomiser Nevzat ve Yardımcısı Ali, bir çizgi romana konu olmuş. Ayrıca kitaptan yola çıkılarak "Karanlıkta Koşanlar" adında televizyon dizisi çekilmiş.
Okuyorum.org Yorumcusu Alyazmalım'ın tavsiyesi üzerine okuduğum Ahmet Ümit'in Şeytan Ayrıntıda Gizlidir kitabı yazarla tanışmamıza vesile oldu. Zülfü Livaneli kitaplarından sonra sizlere sırasıyla Ahmet Ümit'in eserleriyle ilgili yorumlarımı paylaşmaya devam edeceğim, iyi okumalar...
ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİRDEVLET
Ahmet Ümit
DK (180 Sayfa) 
Puan
★★★★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar