Serenad Okuyucu Yorumu: Coğrafya Kaderdir

Dokunaklı bir aşk hikayesiyle başlayan, o dönemin Almanya, Rusya, Romanya ve Türkiye hükümetlerinin bazı uygulamaları nedeniyle mağdur olan üç kadının hikayesine de detaylı yer verilen romanın birçok yerinde "Hiçbir hükümet masum değildir" mesajı veriliyor. Farklı coğrafyalardaki farklı kaderlerin bir ailede toplandığı romanı İbni Haldun'un "Coğrafya kaderdir" sözü iki kelimeyle özetliyor.
Kitabın kapağındaki Talat Halman'ın "Okurlarını büyülüyor" yorumunu ve kitabın sanatsal adını görünce "sıkıcı bir kitap, yorumda abartılı" düşüncesi oluştu.
Önyargılarımı bir yana bırakıp kitabı okumaya başladığımda kitabı elimden bırakamıyordum. Kitap okuma alışkanlığı olmayan birisiydim. Kitabı iş yoğunluğuna rağmen birkaç gün gibi kısa bir sürede bitiriyorsunuz. 
481 sayfa öyle güzel işlenmişki bıkmadan usanmadan okumaya devam ediyor, sonuna yaklaştığında ise hemen bitmemesi için yavaşlıyordum.
Kitapta 1930'lu yıllarda farklı devletlerin farklı hükümetleri tarafından insanlara yapılan çeşitli haksızlıklar, Maya Duran karakteri üzerinden akıcı ve yalın bir dille anlatılıyor.
Kırım Türklerinin uğradığı zulümler sırasında Kızılçakçak gölüne atlayıp intihar etmeye çalışan Maya(Ayşe) isimli kadın ve onu kurtaran asker Ali, Nazi Almanyası döneminde Romanya'da Yahudilere uygulanan işkencelerden kaçarak Struma isimli külüstür bir gemiyle Filistin'e gitmeye çalışan Nadia (Debrorah), Ermenilerin göçü sırasında sıkıntılar çeken bir ailenin kızı Mari(Samahat). 
Üç kadın, üç farklı hikaye...

"Hiçbir hükümet masum değildir"
1930'lu yıllarda İstanbul Üniversitesi'nde hocalık yapan Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner'in isteği üzerine Maya Duran onu Şile'ye götürür. Detaylarının yavaş yavaş ve heyecanla verilen dokunaklı bir aşk hikayesiyle başlayan, o dönemin Almanya, Romanya ve Türkiye hükümetlerinin bazı uygulamaları nedeniyle mağdur olan 3 kadının hikayesine de detaylı yer verilen romanda birçok yerde "Hiçbir hükümet masum değildir" mesajı veriliyor.
Farklı coğrafyalardaki farklı kaderlerin bir ailede toplandığı romanı İbni Haldun'un  "Coğrafya kaderdir" sözü iki kelimeyle özetliyor.

Kitap çok uzun diyenler için İpucu
Zülfü Livaneli, Serenad kitabında doğu edebiyatında çok sık rastlanan biçimde Maximilian ile Nadia'nın yürek burkan hikayesini ayrı bir bölüm olarak sunuyor.
481 sayfa gözünüzde büyüyor; ama Prof. Maximilian ile Nadia'nın hikayesini merak ediyorsanız. Kitabın 271 ile 328. sayfaları arasındaki 57 sayfayı okursanız genel hikayeye hakim olabilirsiniz.

YORUMCU İSRAFİL BARAN


Yorum Gönderme

0 Yorumlar