Oyunu Okumak Sarı Siyah Bir Yıl Yorumu

2014 yazında Almanya'nın Borussia Dortmund takımı, başarılı teknik direktörleri Jürgen Klopp ile yeni bir sezona iddialı bir şekilde hazırlanırken, Almanya Yazarlar Milli Takımından (Autoren-Nationalmannschaft) 17 yazar, Borussia Dortmund'un iç saha maçlarını izleyerek izlenimlerini yazma konusunda anlaşırlar. 
Oyunu Okumak Sarı Siyah Bir Yıl kitap
Şampiyonluk adayı Borussia Dortmund'u edebiyatçıların gözünden anlatırlar.Ancak o sezon hiç bir şey beklendiği gibi gitmez. İlk yarının sonunda takım küme düşme hattındadır. Takım kaptanı ve takımın efsane ismi Sebastian Kehl, sezon sonunda jübile yapacağını açıklamıştır. 
İkinci yarının ilk maçıyla takım son sıraya yerleşir. Takımla birlikte büyük başarılara imza atmış olan Jürgen Klopp da, sezon sonunda takımda ayrılacağını açıklayınca, Alman edebiyatçılar bir şampiyonluk öyküsü değil, bir hüzün öyküsü kaleme almak zorunda kalırlar sezon boyunca. Neyse ki, takım ikinci yarı toparlanır, aldığı sonuçlarla kümede kalmayı başarır.

Almanya'da izleyicilerin ve yazarların futbola bakış açısını anlatan ilginç bir kitap. Alman ligini takip etmiyorsanız bu kitabı okurken sıkılabilirsiniz. Ama futbolun ve taraftarlığın ülkemizdeki gibi sadece maç sonucundan ibaret olmadığını; her takımın, her sporcunun ve hatta her taraftarın öykülerinin olduğunu görmek için bu kitaba göz atmalısınız. Futbol seviyorsanız, İthaki Yayınları'nın Futbol Kültürü serisi kitaplarına bir göz atın derim.

"OYUNU OKUMAK, Sarı Siyah Bir Yıl"
Editör: Moritz Rinke, Çeviren: Levent Konça
İthaki Yayınları, Kasım 2016, 232 sayfa,  17 TL

YORUMCU BANDIRMA GEZİ


Yorum Gönderme

0 Yorumlar