Mustafa Kemal'in Uçakları Okuyucu Yorumu

Mustafa Kemal'in Uçakları Türkiye'nin Uçak İmalat Tarihi kitabı, Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Selahattin Alan gibi uçak sanayimizin önemli isimlerini de bizimle tanıştırıyor.
Mustafa Kemal'in Uçakları kitapCumhuriyetin ilk yıllarında "İstikbal göklerdedir!" sloganıyla başlayan çalışmalar, yeni bir ülke olan Türkiye'de bir uçak sanayi oluşturdu.Peş peşe açılan fabrikalar, model model üretilen uçaklar, yapılan denemeler ve sonunda ilk dışsatım. Bugünden baktığımızda inanmakta zorluk çektiğimiz bir durum; yurtdışına uçak satmışız.
Sonraki yıllarda bu üretimi geliştirmemize engel oldukları gibi, biz yapamayız, biz beceremeyiz duygusu o derece aşılanmış beyinlerimize, kimsenin bir vida sıkmak için yerinden kalkıp tornavida alacak heyecanı kalmamış. Yanlışlıkla biri "ben yapabilirim" dese, yüzüne tokat gibi aşağılayıcı sözleri vurur, hevesini kırarız adamın. Herkes haddini bilsin!..
Oysa uçak sanayimiz gelişmeye devam etseydi, zamanla oluşturacağı yeni sanayilerle bugün çok farklı bir ülke olabilirdik. Çünkü toplumlar üreterek zengin olur, refaha ulaşırlar. Kahvehanelerde okey oynayarak değil, dedikodu yaparak değil, her yere sadece beton dökerek değil, üretmediğin arabalarla hava atarak değil...
İşte bu kitap, Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Selahattin Alan gibi uçak sanayimizin önemli isimlerini de bizimle tanıştırıyor. Bu dönemi iyi anlamak gerekir ki, geleceği daha doğru şekillendirebilelim.

"MUSTAFA KEMAL'İN UÇAKLARI, Türkiye'nin Uçak İmalat Tarihi (1923-2012)" 
İsmail Yavuz
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Temmuz 2013, 256 sayfa,  19 TL

Yorumcu Bandırma Gezi

Yorum Gönderme

0 Yorumlar