Leyla'nın Evi Okuyucu Yorumu

Bosnalı Abdullah Avni Paşa ailesinin kızı Leyla'nın evini kaybetmemek için verdiği mücadele ve birbirini hiç tanımayan 3 ayrı kişinin hikayesi...
Bosnalılar Yalısı'nda Cumhuriyet döneminden başlayarak günümüze kadar gerçekleşen olayları anlatan romanın başrolü Leyla'nın evini kaybetmesi hikayesiyle birlikte  
birbirini hiç tanımayan ve farklı dünyaların insanları;  Ali Yekta Bey, Oğlu Ömer, Gelini Necla, Leyla'nın çocukluktan yetiştirdiği Gazeteci Yusuf ve onun kız arkadaşı Roxy (Rukiye)'nin Bosnalılar yalısı ve Cihangir'de kesişen öyküsünü anlatıyor. 
Zülfü Livaneli'nin Serenad kitabından sonra bu kitabın dili, akıcılığı biraz daha yavaş geldi. Hikayeye Roxy (Rukiye)'nin girişiyle kitap daha da ilgi çekici olmaya başlıyor. Remzi kitabevinin basımıyla kitap kapağında bulunan genç kız çizimi kahramanın genç kız olduğu algısı oluşturuyor. Bosnalı Abdullah Avni Paşa ailesinin kızı Leyla'nın yaşlılık dönemini ele alan kitap, sıkıcı olmayan bir anlatımla Leyla'nın genç kızlık dönemine geçiş yaparak aklınızdaki birçok soruya cevap veriyor.
Leyla'nın Evi, Zülfü Livaneli
Kitabın ilk 150 sayfasında cumhuriyet dönemine sık sık geçiş yapıldığı için sıkılsanızda, hiçbir yerde bulamayacağınız insan hikayelerine tanıklık etmek istiyorsanız sabırla kitabı bitirmeye çalışmalısınız.
Kitap okuma alışkanlığı olmayan birisiniz ve romanıda kısayoldan tamamlamak istiyorsanız 251.sayfadan itibaren 20 sayfayı okursanız Leyla'nın akıbeti ve hikaye hakkında direk neticeye ulaşabilirsiniz.
Kitabı bitirdiğinizde kentlisi, köylüsü, zengini, yoksulu, bankacısı, gazetecisi, dindarı her alanda insanın hikayesine tanıklık edeceksiniz ve iyiki bu kitabı okumuşum diyeceksiniz.
Leylanın Evi
Zülfü Livaneli
Doğan Kitap
271 Sayfa
Puan
★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar