8 Ağustos 2017 Salı

Japon Yapmış Okuyucu Yorumu Onur Ataoğlu

Tokyo Büyükelçiliği'nde üç yılda kadar görev yapan Onur Ataoğlu, yaşadığı bu toplumu gözlemleyerek izlenimlerini bizimle paylaşmış. 
Japonya'nın coğrafyası, iklimi, tarihi, halk kültürünü ve inancını inceleyip bize hoş sohbet bir dille anlatmayı başarmış. 
İnsanların davranış biçimlerini, düşüncelerini ve duygularını zaman zaman kendi kültürüyle, yani Türk kültürü, düşüncesi ve duygusuyla karşılaştırarak anlatırken de ilginç saptamalarda bulunmuş.


Bir ada ülkesi olması nedeniyle, çok uzun zaman kendi içinde kaplı kalan bir toplum, ardından amerikalıların kapıya dayanması, sonra atom bombaları ve teknolojide varılan üst seviye.. İncelenmesi gereken bir toplum oldukları kesin. Ayrıca tarihten gelen yakınlaşmalarımız da var. Ertuğrul Fırkateyni'ni biz çoktan unuttuk gitti, ama onlar hala unutmadı.

Japon toplumuna ve kültürüne olan ilgimi derinleştiren harika bir çalışma. Akıcı ve eğlenceli bir dille anlatılmış olması da ayrı keyif.. Japon Yapmış!..

"JAPON YAPMIŞ"  Onur Ataoğlu
Çınar Yayınları, Ekim 2010, 216 sayfa,  14 TL

Yorumcu Bandırma Gezi
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı