7 Ağustos 2017 Pazartesi

Japon Ne Yapmış Okuyucu Yorumu Onur Ataoğlu

Tokyo Büyükelçiliği'nde üç yılda kadar görev yapan Onur Ataoğlu, yaşadığı bu toplumu gözlemleyerek izlenimlerini bizimle paylaştığı "Japon Yapmış" adlı kitabından sonra "Japon Ne Yapmış" adlı kitabıyla biraz daha detaya inerek, Japon toplumunu ve kültürünü incelemeye devam ediyor.

Bir yabancı olarak Japonya'da yaşamak, günlük ilişkiler, Japon mutfağı gibi konularda ayrıntıya giren yazar; Japon bahçelerinde dolaşıp tren istasyonlarında bekliyor, din kültürüne de değinirken eğlenceleri icatları ve hatta mafya konularını da anlatıyor..

Ama ben en çok Hachiko'nun hikayesini sevdim. Sanal ortamlarda defalarca paylaşılan Tokyolu köpeğin hikayesini zaten biliyordum. 

Ayrıca yazar, Hachiko'nun heykeli ile olan dostluğunu da anlatıyor.

Japon kültürüyle her zaman ilgilenmiş biri olarak benim için bulunmaz bir kaynak hazırlamış Onur Ataoğlu. Yazarın eğlenceli anlatımının yanında Japon toplumunu incelerken, ara sıra bizimle yaptığı karşılaştırmalar da ilgi çekici.


"JAPON NE YAPMIŞ"  Onur Ataoğlu

Çınar Yayınları, Eylül 2011, 223 sayfa,  12 TL

Yorumcu BANDIRMA GEZİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.




2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı