İster MOR İster Mavi Yorumu - Canan Tan

Varoşların Feministi Kayserili Gülizar, Siyasete yönelen Dolandırıcı Cımbız Şakir, patronunun sevgilisini takiple dedektifliğe başlayan gazeteci, parası yetmeyince kiralık kurban alan vatandaş. Türkiye'de mizah öyküleri kitabı olan ilk ve tek kadın mizah yazarı Canan Tan'ın İster MOR İster MAVİ isimli Mizah Öyküleri kitabını sizler için değerlendirdik. 
Canan Tan'ın İster MOR İster Mavi isimli mizah öyküleri kitabının Aziz Nesin Gülmece Öykü Yarışması'nda basılmaya değer bulunduğunu öğrenince okumak istedim. Canan Tan, bu kitabıyla Türkiye'de mizah öyküleri kitabı olan ilk ve tek kadın mizah yazarı unvanını kazanmış. Kitaba ismini veren İster Mor İster Mavi ve Varoşların Feministi gibi birkaç öykü dışında, öykülerin geneli büyük bir ustalıkla sanki bir erkek kalemiyle yazılmış izlenimi veriyor. 
Kiralık Kurban, Dedektiflik Bürosu, Hızar Gibi Çocuk, Nazım Hikmet'in Soyadı, Gazeteci Dediğin Biraz Yırtıcı Olmalı, Etliye Sütlüye Karışmadan, Gazetekolik, Yönetici Adayı Osman, Cımbız Şako, Temizlik suçlusu, Örgüt Şifresi, İki Ayaklı Hayvanlar isimli öykülerinde yer aldığı kitapta beni en çok "Hızar Gibi Çocuk" taki Hızar'ın, komşusu Muhittin Amcasıyla ondan yaşça hayli küçük olan Nilgün ablasına emaneten bırakılmasıyla oluşan diyaloglar güldürdü. Gazetecilik geçmişimden dolayı, fakülteden yeni mezun olmuş genç ve idealist bir gazetecinin, ses getiren haberler, yazı dizileri yazmak isterken gurme olma hikayesi ve gurmeliği bırakmak istediğini belirten son yazısı bir hayli dikkat çekiciydi. Cımbız Şako hikayesinde ise günümüz siyaset sisteminin işleyiş sistemine esprili bir dille eleştiri getirilmiş.

Mizah öyküleri kitabında "İster Mor İster Mavi" hikayesini pek beğenmediğim için (kadın naifliği ve düşüncesiyle mükemmel bir isim olabilir, bu düşüncem erkek bakış açısıyladır) başka bir öykünün adı yada daha genel bir isim kitaba daha çok yakışabilirdi.
Yüzde doksanını gülerek ve eğlenerek okuduğum Canan Tan'ın bu kitabına 5 üzerinden 5 yıldız veriyor ve onun deyimiyle Alın, okuyun, Pişman Olmazsınız sözleriyle yazımı sonlandırıyorum...
İster MOR İster MAVİ
Canan TAN
DR
122 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar