7 Ağustos 2017 Pazartesi

DAMAT İBRAHİM PAŞA'NIN ÜÇ HEYKELİ

Damat İbrahim Paşa, kendi gücüne o kadar inanmıştı ki meydana üç uzun sütun üzerine tunçtan yapılmış Diana, Herkül ve Apollon Heykelleri diktirmişti. Hatta İstanbul'un hamile kadınları Diana heykellerine gelir, çocuklarının onun gibi güzel ve sağlıklı olması için adak adarlardı.
İslam'da heykel kültürünün olmamasına rağmen meydana dikilen bu üç heykel, Pargalı İbrahim Paşa'nın putperest olduğu algısı oluşturdu. Daha sonra Padişah Süleyman, İbrahim Paşa'yı boğdurduktan sonra halk heykelleri yaktı ve parçaladı. Zülfü Livaneli'nin, Serenad isimli kitabının 229. sayfasında yer verilen bu detayı okuyorum.org olarak sizlerle paylaşıyoruz.
... Şu binayı biliyor musunuz?"
"Evet Damat İbrahim Paşa Sarayı, şimdi müze olarak kullanılıyor."
"Kanuni'nin bu bahtsız vezirinin bu meydana üç heykel dikmiş olduğunu biliyor muydunuz ?"
"Hayır" dedim şaşırdığımı gizlemeden. "Bildiğim kadarıyla İslam'da heykel yasaktır."
"Evet, ama İbrahim Paşa kendi gücüne o kadar inanmıştı ki buraya üç uzun sütun üzerine tunçtan yapılmış Diana, Herkül ve Apollon Heykelleri diktirmişti. Hatta İstanbul'un hamile kadınları Diana heykellerine gelir, çocuklarının onun gibi güzel ve sağlıklı olması için adak adarlardı."
"Sonra ne oldu bu heykellere?"
"Padişah Süleyman, İbrahim Paşa'yı boğdurduktan sonra halk heykelleri yaktı ve parçaladı. İbrahim Paşa'nın putperest olduğu iddia edildi. Zaten Osmanlı tarihi hep böyledir. Biri yapar, öteki yıkar. Bütün mücadele bu iki güç arasında geçer...
Zülfü Livaneli, Serenad
Zülfü Livaneli, Serenad

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız