Cüce Oldukları İçin Ölümden Kurtulan Ovitz Ailesi

Cüce Ovitz kardeşlerin ataları cüce doğdukları için kaderlerine lanet okumuşlardı ama o sayede de Hitler'in zulüm döneminde Auschwitz Toplama Kampı'nda hayatta kalmayı başarmışlardı.

Zülfü Livaneli'nin Serenad kitabında hikayeyi anlatan Maya Duran, Filistin'e götürülmek üzere yolan çıkanKaradeniz'de batan Struma gemisinde ölen Nadia ve diğer Yahudilerin hikayesini araştırmak için Almanya'da Nazi döneminde mağdur olanların bilgilerinin kaydedildiği kütüphaneye gider.
Kütüphanede iki cüceyle karşılaşan Maya, Mr. Ovitz ve kıx kardeşiyle bir kafeteryada oturur ve sohbete başlar. Maya Duran ve Ovitz kardeşlerin hikayesinin ortak yanı Romanya ve Hitlerin zulmüdür.

Önce Maya anlatmaya başlar, Romanya ile ilgili olan araştırması, Struma gemisinde ölen Nadia'nın resimlerini bulduğu için çok sevindiğinden bahseder.
Romen Cüce Ovitz Ailesi
Romen Cüce Ovitz Ailesi

Romen Cüce Ovitz kardeşlerde ataları hakkında kitap yazdıklarını belirterek hikayelerini anlatmaya başlarlar;

Ailelerinde hem cüceler hem de normal boylular vardı. Romanya Hitler tarafından işgal edilince yedi cüce ve iki normal kardeş Auschwitz kampına götürülmüş Burada çırılçıplak soyulup, diğer mahkumlarla birlikte duş zannettikleri gaz odalarına sokulmuşlar. Gaz verilmeye başlanmış.
Ama "Ölüm meleği" adıyla tanınan Dr.Mengele işlemi durdurtmuş, cüceleri son anda kurtarmış. Biraz gaz soludukları için kusturup süt içirmişler...
D.r Mengele irsi hastalıklar üzerine yaptığı araştırmalarda denek olarak kullanıyormuş onları. Ayrı bir bölüme yerleştirmiş. Her gün kan ve kemik iliği örnekleri almış, rasyasyone tabi tutmuş, kulaklarına sıcak ve soğuk sular akıtmış, gözlerine kimyasal damlalarla kör etmiş, kızların rahmine kimyasal sıvılar doldurmuş.
Birgün onları çırılçıplak soyup meslektaşlarına göstermiş, başka bir seferde şarkı söyletip komiklikler yaptırarak filme aldırmış ve eğlenmesi için Hitler'e izletmiş.
Ataları herhalde cüce doğdukları için kaderlerine lanet okumuşlardı ama o sayede hayatta kalmayı başarmışlardı. Yoksa normal boydaki diğerleri gibi gaz odalarında öleceklerdi. Demek ki bütün zayıflıklar, eksiklikler gün gelir insanın işine yarayabilirdi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar