221B Dergi (Polisiye Edebiyat) Yorumu

"221B diye dergi ismi mi olur?" Bunu düşündüğümü itiraf etmeliyim. Sonra "bir açıklaması vardır, ama ne?" diye meraklandığımı da söylemeliyim.. Konunun meraklıları benimle alay etmeye başlamışlardır bile, haklılar, çünkü o seviyedeyim. 221B'nin ne olduğunu bilmeyen biriydim ben..
Edebiyat dergileri var, ama polisiye edebiyat gibi özel bir edebiyat başlığında hazırlanan bir dergi ilk kez duydum. Elimde 10.sayısı var. İki ayda bir yayınlanan bu dergi, her sayısında polisiye edebiyatın bir ustasına özel dosya hazırlıyor. Dedim ya, polisiye edebiyatla pek ilgisi olmayan biriyim. Biraz düşününce biri Ahmet Ümit olmak üzere iki tane polisiye roman okumuşum bu güne kadar. Bu konudaki bilgisizliğimi 11 yaşında genç bir arkadaşım, farkında olmadan yüzüme vurdukça vurdu. O heyecanlı heyecanlı anlatırken ben saf saf dinliyordum. 
Derginin dosya konularından bazıları şunlar; "Edebiyatta ve Ekranda Kadın Dedektifler", "Polisiye ve Bilim", "Agatha Christie, "Edgar Allen Poe", "Sherlock"...
İçinde polisiye öyküler de bulabileceğiniz derginin sayfaları arasında çizgi roman da var. Benim gözdem Mahir Ünsal Eriş'in yazdğı ve Ferit Güleç'in çizdiği "Edhem Bey". Osmanlı döneminde geçen bir polisiye öykü. Seri şeklinde yayınlanıyor ve bu bahaneyle her sayıyı alıyorum. Tabi dergi iki ayda bir yayınlandığı için "daha önce ne olmuştu" diye önceki sayıları bir dizinin özetini izler gibi, baştan okuyorum..
Bundan sonra polisiye romana ne kadar ilgi duyarım?.. Daha çok ilgilendiğim kesin. Eğer bu türün meraklısıysanız, haberiniz olsun. 221B dergisi tam size göre..
221B'nin ne olduğunu mu merak ediyorsunuz?.. Ee, bi zahmet kendiniz araştırın, ben öğrenene kadar çatladım..

221B DERGİ
İki Aylık Süreli Yayın
80 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Bandırma Gezi 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar